Halk arasında bunama olarak da bilinen demans, beyindeki hasar nedeniyle meydana gelen performans kaybına işaret eder. Demansın en yaygın ve bilenen türü ise Alzheimer’dır. Alzheimer hastalığının en belirgin semptomu hafıza kaybıdır. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de Alzheimer’lı kişilerin beyninde 2 farklı protein artığı görülür. Bu proteinler nöronların içerisinde oluşan tau ve nöron dışında oluşan amyloidlerdir.

Bir grup araştırmacı, St. Louis Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirdikleri çalışmada biyolojik saat ve Alzheimer hastalığı arasında bir ilişki buldu. Araştırmada yaş ortalamaları 66 olan ve hiç bir Alzheimer belirtisi göstermeyen katılımcılar 2 yıl boyunca aralıklı olarak incelendi. Normal biyolojik saat ve uyku düzenine sahip katılımcılarda Alzheimer belirtisine rastlanmazken, biyolojik saatlerinde bozukluk olan katılımcılarda Alzheimer belirtileri görüldü. Araştırmacılar, Alzheimer belirtisi görülen katılımcılardaki biyolojik saat bozukluğunun basit bir uyku eksikliğinden kaynaklanmadığını, bu kişilerin uykularının genel olarak parçalı yapı gösterdiğini belirttiler. Yani 10 saat aralıksız uyuma ve parçalı olarak toplamda 10 saat uyuma arasında ciddi bir fark var. Aynı araştırmacılar farelerle yaptıkları başka bir çalışmada ise biyolojik saatleri bozulmuş olan farelerde daha fazla amyloid görüldüğünü ortaya koydular.

İlerleyen yıllarda, belirli yaş üzerindeki insanların uyku düzenindeki anormaliler erken teşhiste kullanılabilir. Aynı zamanda bu çalışma kaliteli ve düzenli uykunun hayatımıza kattığı bir başka faydayı gözler önüne seriyor.

Detaylar için kaynak

Musiek, E. S., Bhimasani, M., Zangrilli, M. A., Morris, J. C., Holtzman, D. M., & Ju, Y. S. (2018). Circadian Rest-Activity Pattern Changes in Aging and Preclinical Alzheimer Disease. JAMA Neurology. doi:10.1001/jamaneurol.2017.4719