Günlük yaşamın koşuşturmasından bir an için kurtulmak, iyi hissetmek ve genel olarak mutlu olmak için yaptığımız aktiviteleri düşünelim. Zorlu bir sınav sonrası kendimize en sevdiğiniz tatlıyı satın almak, yoğun iş temposu sonrası bir hafta sonu tatile gitmek ya da yorucu bir spor antrenmanı sonrası masaj salonuna uğramak kuşkusuz bize anlık mutluluk getirebilir. Bunların yanında egzersiz yapmak, kariyerimize veya genel kültürümüze yatırım yapmak, sosyal ilişkilerimizi geliştirmek için çaba harcamak gibi etkisini uzun sürede gösteren aktiviteler de psikolojik sağlımız için önemlidir. Etkisi kısa ya da uzun süreli olsun, mutluluk seviyemizi artırmak için sıkça başvurduğumuz bu aktivitelerin ortak özelliği, odağında bizim olmamızdır. Birçoğumuz konu mutluluk olunca kendimizi ön plana alırız ve kendimize yarar sağlayacak davranışlarda bulunmayı seçeriz. Fakat Katherine Nelson ve ekibinin yaptığı bir araştırma, başkalarına faydalı olacak aktivitelerin mutluluk seviyemiz üzerinde daha büyük etkiye sahip olabileceğini gösteriyor.

Nelson ve ekibi, araştırmalarında katılımcılarını dört gruba ayırıyor ve ilk gruptan kendilerini mutlu edecek üç davranışta bulunmalarını, ikinci gruptan bir başkasını mutlu edecek üç davranışta bulunmalarını, üçüncü gruptansa dünyaya katkı sağlayacak üç davranışta bulunmalarını istiyor. Dördüncü gruptan –kontrol grubu- sadece günlük aktivitelerini takip etmeleri isteniyor. Katılımcılar altı hafta boyunca yaptıklarını not ediyor.

Sonuçlara göre en fazla pozitif ve en az negatif duygu deneyimleyen katılımcılar, bir başkasına veya dünyaya iyilik yapmakla görevlendirilen gruplar. Bu iki grubun mutluluk artışları hemen hemen aynı olmakla birlikte kendini mutlu eden grupla ve kontrol grubuyla karşılaştırıldıklarında mutluluk seviyelerinin daha fazla arttığı gözlemleniyor.

Araştırma sonuçları, mutluluğa ulaşmak için başvurduğumuz yöntemleri gözden geçirmemizin faydalı olabileceğini gösteriyor. Kendimize önem vermek ve gerekli özeni göstermek her ne kadar psikolojik ve fiziksel sağlığımız için kritik olsa da konu daha huzurlu ve mutlu yaşamak olunca sadece kendimize değil çevremize de odaklanabilir, böyle yaparak ruh halimiz üzerinde daha da olumlu bir etki bırakabiliriz.

Detaylar için kaynak

Nelson, K., Layous, K., Cole, S., & Lyubomirsky, S. (2016). Do Unto Others or Treat Yourself? The Effects of Prosocial and Self-Focused Behavior on Psychological Flourishing. Emotion, 16(6), 850-861.