Sosyal varlıklar olarak hepimiz hayatımızın en azından bir döneminde arkadaş edinmiş veya bir arkadaş grubuna dahil olmuşuzdur. Özellikle ergenlik döneminde bir arkadaş grubuna dahil olmak, neredeyse kaçınılmaz bir istektir. Bu dönemde dışlanmaksa ergenleri olumsuz yönde etkileyebilir.

Araştırmacılar Ruggieri, Bendixen, Gabriel ve Alsaker, dışlanmanın ergenleri nasıl etkilediğini gözlemlemek amacıyla bir çalışma yürüttü. Bunun için bir grup genç, dışlanan ve dışlanmayan olarak iki gruba ayrıldı. Çalışmaya katılan gençlere bilgisayar üzerinden iki kişi ile birlikte birbirlerine top atacakları bir oyun oynayacakları söylendi. Ancak oyun aslında tek kişi oynanıyordu, diğer iki ‘kişi’ aslında bilgisayardı. Dışlanan gruptaki katılımcılara ilk dakikalarda top atılırken bir süre sonra top atılmamaya başlandı ve diğer iki oyuncu sadece birbirine top atıyormuş gibi göründü. Burada amaç katılımcının kendisini dışlanmış hissetmesini sağlamaktı. Dışlanmayan grupta ise oyunda katılımcılara top atıldı. Katılımcılar oyunu oynamadan önce duygu durumlarını ölçen bir anket doldurdular ve yine oyun bittikten hemen sonra katılımcılara yeniden duygu durumlarını anlamak amacıyla bir ölçek verildi.

Araştırma sonuçları, yapılan manipülasyonun işe yaradığını ve dışlanmış grupta olanların gerçekten de dışlanmış hissettiklerini gösterdi. Ayrıca dışlanmış grupta olan katılımcıların duygu durumlarının oyun bittikten sonra dışlanmayan gruptakilere göre düştüğü görüldü.

Yapılan bu çalışma, internetin günümüz gençleri arasındaki popülerliği ve yerini düşündüğümüzde sanal ortamdaki konuşmaların gençleri ne kadar etkileyebileceğini gözler önüne seriyor. Çalışmada da görüldüğü üzere, ergenlik dönemindeki katılımcılar yüzünü dahi görmedikleri kişilerle oynadıkları basit bir top oyununda bile kendilerini dışlanmış hissedip üzülebiliyor. Dışlanmanın gençlerin tanıdıkları kişiler ya da kendi arkadaş grubu tarafından yapılmasının etkilerinin çok daha büyük olacağını düşünmek kaçınılmaz.

Detaylar için kaynak

Ruggieri, S., Bendixen, M., Gabriel, U., & Alsaker, F. (2013). Cyberball: The impact of ostracism on the well-being of early adolescents. Swiss Journal of Psychology, 72(2), 103-109. doi:10.1024/1421-0185/a000103