İlişkilere dair okuduğumuz çoğu kitapta ‘beğendiğiniz kişiye duygularınızı hemen açık bir şekilde ifade etmeyin’ önerisini görürüz. Peki, bu ‘taktik’ gerçekten işe yarıyor mu? Araştırmacılar Whitchurch, Wilson ve Gilbert bu sorunun cevabını araştırmak için kadın üniversite öğrencilerinin katılımı ile bir çalışma yaptı.

Öğrenciler çok beğenilen, orta derecede beğenilen ve belirsiz olarak 3 gruba ayrıldı. Tüm gruptaki öğrencilere Facebook profillerinin başka üniversitelerdeki erkek öğrenciler tarafından görüntüleneceği ve erkek öğrencilerin gördükleri profillerden ne kadar hoşlandıklarını derecelendirmeleri istendiği söylendi. Bu, aslında asıl katılımcıların, yani kadın öğrencilerin deneyin asıl amacını anlamaması amacıyla yapılan bir aldatmacaydı. Daha sonra yine tüm katılımcılar 4 farklı erkek profili inceledi ve incelenen erkek öğrenci profilleri yine bir kurmacaydı. Katılımcıların bazılarına gördükleri resimlerin onlardan çok hoşlanan erkekler olduğu (çok beğenilen), bazılarına onlardan ortalama derecede hoşlanan erkekler olduğu (orta derecede beğenilen) ve kalan kişilere de görüntülenen profillerin onlardan hoşlanıp hoşlanmadığının bilinmediği (belirsiz) söylendi. Belirli bir zaman geçtikten sonra katılımcıların ruh hallerini ölçen bir test verildi. Daha sonra katılımcılara gördükleri profillerle ilgili ‘Bu kişiyle bir projede çalışmayı ne kadar istersiniz?’ ya da ‘Bu kişi potansiyel bir erkek arkadaş olarak ne kadar ilginizi çekiyor?’ gibi sorular soruldu. Son olarak katılımcılar, erkeklerin akıllarına ne sıklıkta geldiğini ölçen bir ölçek doldurdu.

Yapılan bu çalışmanın sonucunda belirsiz grupta yer alan öğrencilerin hem erkeklerden daha çok etkilendikleri hem de erkeklerin akıllarına daha sıklıkta geldiği ortaya çıktı. Ayrıca, çok beğenilen gruptaki öğrencilerin ruh hallerinin daha iyi olduğu görüldü.

Bu araştırma, kadınların, karşılık bulma şanslarının %50 olduğu erkeklerden, karşılık bulma şanslarının %100 olduğu erkeklere göre daha çok etkilendilerini gösteriyor. Yani, ‘beğendiğiniz kişiye duygularınızı hemen açık bir şekilde ifade etmeyin’ önerisinin haklı bir tarafı bulunabilir.

Detaylar için kaynak

Whitchurch, E. R., Wilson, T. D., Gilbert, D. T. (2011). ‘‘He loves me, he loves me not…’’: Uncertainty can increase romantic attraction. Psychological Science, 22(2), 172-175. doi:10.1177/0956797610393745