Evcil hayvanlar birçok aile tarafından ailenin bir bireyi gibi görülür. Birçok çocuk içinse evcil hayvanlar ve onlarla kurulan ilişki çok özeldir. Evcil hayvanların çocukların gelişimine katkıda bulunduğu bugüne kadar yapılan pek çok araştırmada ortaya konuldu.

Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada ise çocukların evcil hayvanlarıyla kurdukları ilişkinin kardeşler arasında nasıl farklılaştığı incelendi. Birçok evcil hayvan şirketinin desteği ile sürdürülen araştırmaya, en az bir evcil hayvanı olan ve çocukları 12 yaşındaki toplam 77 aile katıldı.

Araştırmada, evcil hayvanlar bir şey anladıklarını tam olarak gösteremediği halde, çocukların evcil hayvanlarla kurduğu ilişkinin büyük kardeşleriyle kurdukları ilişkiye yakın olduğu bulundu. Özellikle köpeği olan ailelerde çocuklar, evcil hayvanlarıyla çok daha az ters düştüğü için, köpeklerle olan iletişimin daha güçlü olduğu görüldü.  Kız çocuklarının, erkek çocuklara oranla evcil hayvanlarla daha duygusal bağlar kurduğu, ancak aynı zamanda daha fazla çatışma yaşadıkları gözlendi.”Çocuklar büyük kardeşleriyle mi daha iyi anlaşıyor yoksa evcil hayvanlarıyla mı? ” sorusunun cevabı ise evcil hayvanlar!

Araştırmacılara göre çocukların ve ergenlik dönemindekilerin bir evcil hayvan tarafından aldığı desteğin ilerideki yaşantılarında pozitif etkileri olabiliyor. Ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu da bir gerçek.

Detaylar için kaynak

Cassels et al. (2017).  One of the family? Measuring young adolescents’ relationships with pets and siblings. Journal of Applied Developmental Psychology, 49, 12-20.