Her geçen gün hayatımızın daha da vazgeçilmezi haline gelen akıllı telefonların bizi nasıl etkilediğine veya telefon kullanımımızın bizimle ilgili ne gibi bilgiler verdiğine dair son yıllarda oldukça fazla sayıda araştırmaya rastlıyoruz. Bu çalışmalardan biri, İngiltere’de yürütülen, kişilik ile akıllı telefon seçimimiz arasındaki ilişkiyi inceledi.

Lancaster Üniversitesinden Dr. David Ellis ve çalışma arkadaşlarının yürüttüğü araştırma, telefon seçimlerimizin kişiliğimizle bağlantısını ortaya koydu. Android alt yapılı telefon kullanan ve iPhone alt yapılı telefon kullanan toplam 500 kişilik bir grupla yürütülen çalışmada katılımcılardan tutumları, kişilikleri ve telefon kullanımlarına dair bilgiler toplandı.

Araştırma sonucuna göre;

iPhone tabanlı telefon kullanan kişiler Android kullananlara oranla nispeten
*daha genç
*telefonlarını statü nesnesi olarak görmeye daha eğilimli
*daha dışa dönük.

Android alt yapılı telefon kullanan kişiler ise iPhone kullananlara göre nispeten
*daha yaşlı
*daha uzlaşmacı
*zenginlik ve statüye dah az önem veriyor

Araştırmadan çıkan bir başka sonuç, kadınlar arasında iPhone kullanımının daha yüksek olması. Android kullanan erkek sayısı ise daha fazla.

Çalışmanın eş zamanlı yürütücüsü Heather Shaw’ın da dediği gibi: “Akıllı telefonlar, kullanıcılarının küçük dijital versiyonları haline geliyor.”

Detaylar için kaynak:

Shaw, H. et al. (2016). Predicting Smartphone Operating System from Personality and Individual Differences. Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking, DOI: 10.1089/cyber.2016.0324