Kadına yönelik şiddet, dünya çapında ciddi bir sorun. Bazı kadınlar romantik partnerleri, babaları, erkek kardeşleri gibi yakınları tarafından şiddete maruz kalırken bazen şiddet hiç tanımadığınız birinden geliyor. Şiddetin sonuçları kadın açısından çok dramatik olabilir. Kadınlar; fiziksel, cinsel ve psikolojik açıdan zarar görür ve hatta bazı şiddet olayları ölümle sonuçlanabilir. Bu, bir bireyin en temel hakkı olan yaşam hakkını elinden almaktır. Neyse ki, şiddet gören kadınlara yardım etmek ve onların haklarından yoksun bırakılmasını önlemek için çalışan devlet kuruluşları ve sivil toplum örgütleri var. Fakat bu kuruluşlar ve örgütler çoğunlukla fiziksel ve cinsel şiddete odaklanırken, psikolojik şiddeti geri planda bırakıyorlar. Bunun sebebi, fiziksel ve cinsel şiddetin daha gözlenebilir ve somut olması olabilir. Özellikle, psikolojik şiddetin bazı bileşenleri toplumsal olarak normal davranışlar olarak kabul edildiğinden kişinin psikolojik şiddete uğradığını fark etmesi zor olabiliyor.

Psikolojik şiddetin tanımını ve kapsadığı davranışları ilk öğrendiğim an, benim için de fazlasıyla şaşırtıcıydı. Lisans eğitimimin son yılındaki derslerimden biri kapsamında, Türk üniversite öğrencileriyle bir araştırma yapacaktım.  Literatür taraması yaparken bu üniversite öğrencilerinin sık yaşadığı bu problemle, romantik ilişkide psikolojik şiddet kavramıyla karşılaştım. Bu kavramla ilgili okudukça aslında bu davranışların birçoğunu daha önceki ilişkilerimde deneyimlediğimi, aynı zamanda çevremdeki birçok ilişkide de bunları gözlemlediğimi fark ettim. Bu durumla ilgili rahatsız hissettim. Çoğu insan psikolojik şiddete maruz kalıyor veya karşısındakine psikolojik şiddet uyguluyordu. Fakat, en kötüsü, insanların ne yaptıklarının ve karşılarındakilere nasıl zararlar verebileceklerinin farkında olmayışlarıydı. Bununla ilgili, sonrasında çok daha fazla okumaya ve çevremdekileri olabildiğince bu konuyla ilgili bilgilendirmeye başladım.

Literatüre ve gözlemlerime dayanarak, psikolojik sağlığımızı korumak için psikolojik şiddetin ve işaretlerinin ne olduğunu bilmenin ilk ve en önemli adım olduğunu düşünüyorum ve sizinle psikolojik şiddetin bazı işaretlerini paylaşmak istiyorum.

Eğer eşiniz ya da sevgiliniz:

  • İnançlarınızı, değerlerinizi veya duygularınızı her zaman görmezden geliyor;
  • Yaşam biçiminizi, sosyal ilişkilerinizi ve kararlarınızı kontrol etmeye çalışıyor;
  • Sosyal medya hesaplarınıza erişmek ve hesaplarınızı sizi başkalarından soyutlamak için kontrol etmek istiyor;
  • Size ya da kendisine zarar vermekle tehdit ediyor;
  • Genellikle aşırı kıskanç davranıyor;
  • Genellikle size yalan söylüyor;
  • Cinsel aktiviteler için sizi zorluyor ya da cinsel içerikli paylaşımlarınızı izinsiz olarak başkalarıyla paylaşıyor ise siz de psikolojik şiddet görüyor olabilirsiniz.

Fiziksel şiddet kadar somut olmasa da psikolojik şiddetinin de birçok olumsuz etkisi var ve farkında olmak bu olumsuz etkileri deneyimlememek için ilk adım. Bu tür sorunları dünya genelinde yaşayan insanlar olduğunu ve yardım alabileceğiniz ulusal veya uluslararası birçok kuruluş olduğunu lütfen unutmayın. Sağlıklı ilişkiler dilerim.

RelatedPost