Teknoloji artık günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası… Görüntülü konuşma yapmak için kullandığımız Skype ve FaceTime gibi programlar da çok sık kullandığımız teknolojik araçlar olarak karşımıza çıkıyor. Peki, görüntülü konuşma bebekler üzerinde nasıl bir etki bırakıyor sizce?

Myers ve arkadaşları, 12-25 aylık bebeklerin katılımcı olduğu bir çalışma yürüttüler. Tablet ekranından yeni hareketler ve sözcükler öğretmek amacıyla bir grup bebeğe FaceTime üzerinden bir hafta boyunca hiç tanımadıkları bir araştırmacı ile canlı görüntülü konuşma imkanı verilirken, diğer grup bebeğe içeriği benzer fakat görüntülü konuşma olmayan önceden kaydedilmiş ve aynı araştırmacının bulunduğu videolar izlettirildi.

Araştırma sonuçlarına göre, görüntülü konuşma yapan bebeklerin video izleyen bebeklere göre öğrenme düzeylerinin daha yüksek olduğu görüldü. Ayrıca yine görüntülü konuşma yapan bebeklerin, bir haftanın sonunda konuştukları kişiyi tanıyarak yakınlık gösterdikleri ortaya çıktı.

Bu araştırma, bebeklerin aktif olarak katılımcı olduğu ve etkileşime geçebildiği ortamların bilişsel ve sosyal olarak daha eğitici ve etkili olduğunu gösteriyor.

Detaylar için kaynak

Myers, L. J., LeWitt, R. B., Gallo, R. E., & Maselli, N. M. (2016). Baby FaceTime: Can toddlers learn from online video chat?. Developmental Science, 1-15.

RelatedPost