Psikoterapistlik, uzun ve nitelikli bir eğitim gerektiren, terapistin kendini sürekli geliştirdiği ve süpervizyon aldığı, oldukça zor, ancak keyifli bir meslek. Psikoterapi hizmeti veren profesyoneller, özellikle mesleğin başlarında pek çok sorunla karşılaşabiliyor ve kendi yetkinliklerini sorgulayabiliyor. Fakat bu süreci iyi bir şekilde geçirip kişisel ve mesleki anlamda gelişmeleri, mesleğin güzel yanlarından.

Amerika’da yapılan ilginç bir çalışmada, üniversitede psikoterapi hizmeti veren 19 doktora öğrencisi psikoterapist ile yaklaşık 2 yıldır hizmet verdikleri 63 danışanı incelenerek birbirleriyle ilgili gördükleri rüyalar üstünde çalışıldı. Çoğu ilişki sorunları nedeniyle psikoterapi alan danışanlar 45-60 dakika arasında süren görüşmeler sırasında videoya çekildi ve bu sürede terapistleri ile ilgili gördükleri rüyaları anlatmaları istendi. Ancak sadece 2 danışanın terapistleriyle ilgili rüya gördüğü ortaya çıktı. Araştırmacılar bunu, danışanların eski rüyalarını (not almadıkları için) unutmuş olma ihtimallerinin yüksek olmasına bağladı.

Buna karşın terapistlerinse çalışma boyunca rüyalarıyla ilgili günlük tutmaları istendi ve 9 terapistin 19 danışanı ile ilgili rüyalar gördüğü ortaya çıktı. Bu rüyaların bazılarının kendini çaresiz hisseden danışanlarla ilgili olduğu, bazılarınsa danışanların saldırgan davranışları veya danışanlarla ilgili ortaya çıkan etik ikilemlerle ilgili olduğu görüldü. Terapistler, bu rüyaların korku, utanç ve suçluluk gibi olumsuz duygular uyandırdığını söyledi.

Terapistlere göre gördükleri bu rüyalar, danışanlarıyla yaşadıkları zorlukları veya kendi yaşamlarındaki sorunları yansıtıyordu. Tüm bunlarsa genel olarak terapinin zorluklarını işaret ediyordu: örneğin danışanla süreç sırasında yaşanan sorunlar, terapinin geneli ile ilgili sorunlar veya terapistlerin kendi yetkinlikleri ile ilgili yaşadıkları sorunlar. Buna rağmen terapistler bu rüya incelemelerinin kendi gelişimleri için yararlı olduğunu söyledi.

Detaylar için kaynak

Clara E. Hill, Sarah Knox, Rachel E. Crook-Lyon, Shirley A. Hess, Joe Miles, Patricia T Spangler, Sakar Pudasaini. Dreaming of you: Client and therapist dreams about each other during psychodynamic psychotherapy. Psychotherapy Research, 2014; 24 (5): 523.

RelatedPost