Çeşitli sosyal medya araçları bugüne kadar bir çok araştırmaya konu oldu. Sosyal medya üzerinden kurulan ilişkiler, bu ortamda yapılan duygusal paylaşımlar ve kendini açma davranışı sık sık araştırılan konular arasında. Yine sosyal medyada rastlanan kavramlardan biri ise “selfie” (Türkçe adıyla öz çekim) paylaşımı. Çoğunlukla Instagram üzerinden yapılan fotoğraf paylaşımları, kullanıcıların kişiliği ile ilgili ipuçları verebiliyor. Yeni bir araştırma ise Instagram üzerinden özellikle öz çekim paylaşımı yapan kişileri inceliyor ve paylaşımların vücut imajı algısına ve romantik ilişkilere nasıl yansıdığını inceliyor.

Jessica Ridgway ve Russell Clayton’ın bu araştırmasına göre vücut imajı, öz çekim paylaşımında belirleyici bir etken. Vücut imajı ile daha barışık olan insanlar daha sık öz çekim paylaşıyorlar. Benzer şekilde vücut imajlarından tatmin oldukları anlarda örneğin, spor salonunda veya spor sonrasında, kuaför sonrası gibi anlarda öz çekim paylaşabiliyorlar.

Çalışmanın bir diğer sonucu ise öz çekim paylaşımının çiftler arasında gerginlik için risk oluşturuyor olması. Bu gerginlik genellikle, paylaşımlara gelen beğeni ve yorumlara yönelik kıskançlık ve tartışmalar şeklinde olabiliyor. Ayrıca tartışmaların sadakatsizlik, boşanma veya ayrılma gibi ilişkilerdeki olumsuz sonuçlarla ilişkili olabildiği de görülüyor.

Özetle sonuçlar öz çekim paylaşımlarının kişilerin beden algılarını olumlu etkileyebileceğini gösterirken, bu durumun özellikle romantik ilişkilerde çatışmalara yol açabileceği ve hatta olumsuz sonuçlanmasında da etkili olabileceği yönünde.

Detaylar için kaynak

Ridgway, J. L., & Clayton, R. B. (2016). Instagram unfiltered: Exploring associations of body image satisfaction, Instagram #selfie posting, and negative romantic relationship outcomes. Cyberpsychology, Behavior and Social Networking, 19, (1).

RelatedPost