Sosyal medya, çağımızın vazgeçilmez alışkanlıklarından biri olarak kabul ediliyor. Duygularımızı, düşüncelerimizi, beğenilerimizi ve tepkilerimizi sosyal medya kanalları ile ifade etme eğilimindeyiz. Bu kanallardan en güçlüsü kuşkusuz, Facebook… Peki bu kadar yaygın kullanılan Facebook’tan bir süre uzak kalındığında neler oluyor?

computer-419960_640

Danimarka Mutluluk Araştırmaları Enstitüsü’nün (Danish Happiness Research Institute) yaptığı araştırmada 16-76 yaş aralığındaki 1.095 gönüllü katılımcının yarısından her zaman kullandıkları kadar Facebook kullanmaları istenirken, diğer yarısından Facebook hesaplarına bir süre giriş yapmamaları isteniyor. Sürenin sonunda katılımcılardan bu süreçle ilgili bilgi alınıyor.

Sonuçlara bakıldığında, deney sürecinde Facebook kullanmayan gönüllülerin % 55’i kendilerini daha mutlu, daha az stresli, daha az yalnız ve daha sosyal hissettiğini ifade ediyor. Ayrıca bu katılımcılar Facebook kullanmadıkları süreçte konsantrasyonlarının daha yüksek olduğunu, aile ve arkadaşlarıyla daha çok konuştuklarını ve onlarla daha çok vakit geçirdiklerini de belirtiyor.

Bu çalışma, tamamı bireylerin hayatlarındaki iyi ve güzel gelişmelerle örüntülenen  sosyal medyanın, kullananları “ben ve diğerleri” kıyaslamasına ittiğini ve sonuç olarak mutsuzluğa yol açtığını göstermesi açısından önem taşıyor.

Detaylar için kaynak:

Danish Happiness Research Institute (2015), http://www.happinessresearchinstitute.com/publications/4579836749

 

RelatedPost