Image courtesy of Stuart Miles at FreeDigitalPhotos.net

Image courtesy of Stuart Miles at FreeDigitalPhotos.net

Çocukların okuma yazma öğrenmesinde yetişkinlerin sağladığı destek oldukça önemli. Ancak destek sağlamak için her şeyi çocuğun yerine yapmaktansa ona bazı gerekli ipuçları sağlamak ve teşvik edici  bazı sorular sorarak öğrenmesini desteklemek çok daha faydalı.

Samantha Bindman öncülüğünde yapılan bir araştırmada 135 okul öncesi çocuk ve ebeveynleri incelendi. İnceleme için yarı yapılandırılmış bir doğumgünü partisi daveti yazmaları istendi. Davetiyenin yazımı sırasında araştırmacılar; ebeveynin çocuğa sağladığı desteği, çocukların fonolojik farkındalığını, alfebe bilgisini, kelime hazinesini ve küçük kas motor gelişim becerilerini inceledi.

Araştırma sonunda ebeveynin çocuğa yazı yazarken sağladığı desteğin çocukları incelenen becerileri alanlarında teşvik ettiği görüldü. Özellikle çocuk bir sözcüğü hecelerine ayırırken ebeveynin ona aktif olarak yardım etmesinin çocuğun beceri göstermesinde etkili olduğu ortaya çıktı. Böylece çocukların erken okuma becerilerinin gelişiminde ebeveynin çocuğa sağladığı yardımın önemi ortaya konmuş oldu.

Araştırmacılar, ebeveynin bir rehber şeklinde yaklaşıp çocuğa yardımcı olmasının (örneğin “Bu yazdığınla neyi kasttetin?” diye somak) çocuk için yararına dikkat çekiyor.

Detaylar için kaynak

Samantha W. Bindman, Lori E. Skibbe, Annemarie H. Hindman, Dorit Aram, Frederick J. Morrison. (2014). Parental writing support and preschoolers’ early literacy, language, and fine motor skills. Early Childhood Research Quarterly, DOI: 10.1016/j.ecresq.2014.07.002

RelatedPost