ID-10012634 (2)

Image courtesy of Michelle Meiklejohn at FreeDigitalPhotos.net

Psikoterapistinizin ofisi sizin için ne kadar önemli? Örneğin dekorasyonun sadeliği, terapisti temsil edici olması veya ortamın rahatlığı sizin için bir fark yaratır mı?

Araştırmacı Ann Devlin ve ekibinin yaptığı bir araştırmada üniversite öğrenclerinin psikoterapistlerin terapi hizmeti vediği oda ile ilgili izlenimleri incelendi. Araştırma Amerika, Türkiye ve Vietnam’dan seçilen öğrencilerle gerçekleştirildi. Bu amaçla öğrencilere 30 farklı psikoterapist ofisi, fotoğraflar aracılığı ile gösterildi. Öğrenciler bu odaları rahatlık, alınacak hizmetin kalitesi gibi beklentilerine göre değerlendirdi.

Araştırma sonucunda, ofislerin “düzenli” ve “kişiselleştirilmiş” olarak hazırlanmış olmasının  bireylerin algılarında bir fark yarattığı görüldü. Buna göre bu tarz ofisler “kaliteli bir hizmet veriliyor” “rahatlık sağlıyor” mesajlarını uyandırdı. Kültürler arasında ise çok fazla bir algı farkı bulunamadı. Sadece Vietnamlı öğrencilerin ofislerin dekorundan daha fazla etkilenmiş olabileceği sonucuna varıldı.

Detaylar için Kaynak

Devlin, A., Nasar, J.L., & Cubukcu, E. (2014). Students’ Impressions of Psychotherapists’ Offices: Cross-Cultural Comparisons. Environment & Behavior, 46, 946-971.

 

RelatedPost