ID-10068783 (2)Çocukların yalan söylemesi ebeveynleri oldukça endişelendiren bir durum. Çoğu ebevenyse çocuklarının yalan söylediğini gördüklerinde tam olarak ona nasıl davranması gerektiğini bilmiyor. Çocuğu cezalandırmak ebeveynlerin zaman zaman sergilediği davranışlardan biri. Peki ceza bu durumda ne kadar işe yarıyor? Yeni bir araştırma bu soruya cevap aradı.

Victoria Talwar öncülüğünde yürütülen bir deneysel çalışmada çocuklar bir odaya alındı. Arkalarındaki masaya bir oyuncak konuldu. Araştırmacı, çocuğa 1 dakika süreyle dışarı çıkacağını ve bu sürede oyuncağı elline almamasını söyledi. Bu sürede çocuklar gizli bir kamerayla izlendi. Araştırmacı odaya geri döndüğünde çocuğa oyuncağı alıp almadıklarını sordu.

Araştırma, çocukların yaklaşık 3’te 2’sinden fazlasının oyuncağı aldığını gösterdi. Küçük çocukların ise oyuncağı almaya daha fazla eğilim gösterdiği görüldü. Oyuncağı alıp almadıkları sorulduğunda ise yine 3’te 2’sinin yalan söylediği gözlendi. Daha da ilginci, cezalandırılmaktan korkan çocuklar yalan söylemeye daha fazla eğilim gösterdi. Çocuklara doğruyu söylemelerinin iyi bir davranış olduğu veya bunun ebeveynlerini mutlu edeceği söylendiğinde ise çocuklar doğru söylemeye daha fazla eğilim gösterdi.

Araştırmacılar, cezanın doğru söylemeyi teşvik etmediğine dikkat çekiyor ve cezalandırılma korkusunun çocuklara doğru söyletme konusunda geri tepeceğini belirtiyor.

Detaylar için kaynak

Talwar, V., Arruda, C., & Yachison, S. (2015). The effects of punishment and appeals for honesty on children’s truth-telling behavior. Journal of Experimental Child Psychology, DOI: 10.1016/j.jecp.2014.09.011

RelatedPost