ID-100277016 (2)Bir ürünün reklam ve pazarlamasında, o ürünün logosu tüketicilerin ilgisini çekmek açısından oldukça önem taşır. Peki ya logonun rengi tüketicilerde ne gibi duygular uyandırıyor olabilir?

Bu ilginç soruya yanıt arayan Jessica Ridgway ve Beth Myers, kendi oluşturdukları uydurma şirketlerin logolarını her bir katılımcıya gösterdi. Bu katılımcılara daha sonra her logoyu gördükten sonra bunların kendilerinde ne gibi duygular uyandırdığını sordu. Elde ettikleri sonuçlara göre mavi logolar katılımcılarda kendine güven, başarı, güvenirlik gibi duygular uyandırırken mor logolar feminenlik ve cazibeyi çağrıştırdı. Yeşil logolarsa sağlamlık, erkeksilik ve sürdürülebilirlik gibi duygularla özdeşleşti. Bunun yanında sarı logolar eğlence ve modernlik gibi algılar uyandırırken kırmızı logolar uzmanlık, pembe logolar gençlik ve hayal gücü gibi duygular çağrıştırdı.

Bu çalışmanın sonuçları, logo tasarımlarında tasarımcıların tüketicilerde ne gibi duygular uyandırmak istediklerini düşünerek renk seçimi yapmalarının önemine dair ilginç bilgiler sunuyor.

Detaylar için kaynak

Ridgway, J., & Myers, B. (2014). A study on brand personality: consumers’ perceptions of colours used in fashion brand logos. International Journal of Fashion Design, Technology and Education, DOI:10.1080/17543266.2013.877987

RelatedPost