ID-100235775 (2)Yeterli ve kaliteli bir uykunun fiziksel ve psikolojik sağlık için önemi sıklıkla vurgulanır. Yeni bir araştırma ise uykunun depresyonla ilişkisini açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Nathaniel Watson ve ekibi yaklaşık 1800 yetişkin ikizi inceledi ve uyku-depresyon ilişkisinde genetik faktörlerle çevresel faktörlerin etkileşimini anlamaya çalıştı. Çalışmada katılımcılardan bir gecede ne kadar süre uyudukları ve depresif belirtilerine dair bilgiler toplandı.

Sonuçlara göre gecede 7 ile 8.9 saat arasında uyuyan kişilerde 5 saat veya daha az süreyle uyuyan kişilere oranla depresyon riski çok daha az. Yeterli uyku uyuyan kişilerde depresyonun kalıtım yoluyla aktarılma şansı %27 iken bu rakam yetersiz uyku uyuyan kişilerde %53’e, 9 saatten fazla uyuyan kişilerde ise %49’a çıkıyor. Kısacası kısa veya çok uzun süreli uyku depresyon belirtileri ile ilişkili genleri harekete geçiriyor. Bu sonuçlara dayanarak araştırmacılar uyku süresinin düzenlenmesinin depresyon tedavisinde etkili olabileceğini tartışıyor.

 Detaylar için kaynak

Nathaniel F. Watson et al. (2014). Sleep Duration and Depressive Symptoms: A Gene-Environment Interaction. SLEEP, DOI:10.5665/sleep.3412

RelatedPost