ID-100206390 (2)Güneş ışığının ruh sağlığına olumlu etkisi olduğu pek çok bilimsel çalışma ile bilinen bir gerçek. Özellikle depresyonla baş etme ve depresyon tedavisinde güneş ışığının olumlu etkilerinden yararlanmak mümkün. Ancak yeni bir araştırma güneş ışığının olumlu etkileri yanında olumsuz etkilerini ortaya koyuyor.

Avusturya’da bir grup araştırmacının yaptığı bir çalışmada 1970 ile 2010 yılları arasında Avusturya’daki intihar vakaları inceleniyor. Matematiksel bir modelle günlük maruz kalınan güneş ışığı ile intihar arasındaki ilişkiyi anlamaya çalışan araştırmacılar incelemeyi meteorolojik verilere ulaşarak yapıyor. Sonuçlar oldukça ilginç. Güneşli havalar başladıktan sonraki 14. ve 60. günler arasında güneşin etkisinin daha olumlu olduğu, yani daha az sayıda intihar girişimi meydana geldiği görülüyor. Ancak güneş ışığı başladıktan sonraki ilk 10 gün içinde bireyler intihara daha fazla eğilimli hale geliyor. Araştırmacılara göre özellikle depresyon yaşayan bireyler için güneşe maruz kalınan ilk günler bir dürtü işlevi görebiliyor ve intihar düşüncelerini tetikleyebiliyor.

Araştırmacılar, özellikle intihar riski altında olan bireylerin İlkbahar ve Yaz aylarının ilk günlerinde (bir anda artan gün ışığı nedeniyle) psikoterapi desteği almasının önemine dikkat çekiyor.

Detaylar için kaynak

Vyssoki, B. Kapusta, N.D., Praschak-Rieder, N., Dorffner, G., & Willeit, M. (2014). Direct Effect of Sunshine on Suicide. JAMA Psychiatry, DOI: 10.1001/jamapsychiatry.2014.1198

 

 

 

RelatedPost