ID-10044312 (2)Romantik ilişkilerdeki partner seçimimiz kişilik özelliklerinden olduğu kadar fiziksel özelliklerden de etkilenir. Boy uzunluğunun partner tercihinde ne kadar etkili olduğu sorusuna ise yeni bir araştırma açıklık getirmeye çalıştı.

Yancey ve Emerson’un yaptığı bir dizi araştırmada fiziksel benzerliğin partner seçiminde çok da etkili olmadığı ortaya çıktı. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre göre erkek katılımcıların %37’si kendilerinden kısa kadınlarla flört etmek isteyeceğini söylerken kadınların %55’i kendilerinden uzun bir erkekle romantik ilişki yaşamak isteyeceğini belirtti. Kadınlar, kendilerinden uzun bir erkeği tercih etme nedenleri arasında korunma ve güvende hissetme isteğini gösterdi. Erkekler arasında kendilerinden daha kısa kadınları tercih edeceğini söyleyenlerse, “fiziksel yakınlığı kısıtlamayacak kadar kısa” kriterini de getirdi.

Araştırmacılara göre bireylerin partnerlerindeki boy tercihleri cinsiyet rolleri, stereotipler ve toplumsal beklentilerle açıklanabilir. Özellikle kadınların partnerlerinin boyunun uzun olmasını tercih etmeleri, erkeklerin otorite ve güç sembolü olarak algılandığını da gösteriyor.

Detaylar için kaynak

Yancey, G. & Emerson, M (2014). Does Height Matter? An Examination of Height Preferences in Romantic Coupling. Journal of Family Issues, 2014; DOI:10.1177/0192513X13519256

 

RelatedPost