ID-10038333 (2)Fiziksel aktivitenin sağlıklı ve kaliteli yaşama olan katkıları artık tartışılmaz. Beden sağlığı yanında ruh sağlığını korumaya yardımcı olan, bazı hastalıkların tedavisinde etkili olan fiziksel aktivite, depresyon tedavisinde ve depresyonun önlenmesinde de uzmanlar tarafından kullanılıyor.

George Mammen ve Guy Faulkner’in araştırması ise fiziksel aktivitenin depresyon riskinden korunmadaki etkisine yönelik kanıtları açık biçimde ortaya koyuyor. Bu alanda yapılan yaklaşık 30 güçlü araştırmayı inceleyen araştırmacıların elde ettiği sonuçlara göre düşük seviyede de olsa yapılan fiziksel aktivite (örneğin günde 20-30 dakika yürümek veya bahçeyle uğraşmak) depresyondan korunmada ve depresyon riskini azaltmada etkili oluyor.

Depresyonda genetik faktörlerin de etkisinin önemli olduğu biliniyor. Ancak hem depresyon riskinden korunmada hem depresyonla baş etmede fiziksel aktivite gibi kişinin kontrolünde olan etkinliklerin önemi de gün geçtikçe netlik kazanıyor. Medikal tedavi ve psikoterapinin yanında fiziksel aktivitenin artık ruh sağlığı alanında çalışan uzmanlar için vazgeçilmez bir tedavi aracı olduğu söylenebilir.

Detaylar için kaynak

Mammen, G. & Faulkner, G. (2013). Physical Activity and the Prevention of Depression. American Journal of Preventive Medicine, DOI:10.1016/j.amepre.2013.08.001

 

RelatedPost