ID-100201754 (2)Özellikle gelişmiş ülkelerde yaşlıların fiziksel sağlıklarını ve yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla pek çok uygulama geliştiriliyor. Fiziksel egzersizin bu konuda oldukça yararlı olduğu daha önce bilimsel araştırmalarda ortaya konuldu. Ancak sıradan egzersiz programlarının sıkıcı olabileceği ve katılımcıların bir süre sonra katılımı bırakabileceği bilindiği için yeni bir araştırmada egzersiz, eğlence ile birlikte sunuldu ve etkisine bakıldı.

Japonya’da Mayumi Hirosaki ve arkadaşlarının yaptığı çalışmada 60 yaş ve üstü bireyler her hafta 2 saat süren ve toplam 10 hafta boyunca devam eden bir eğlence ve egzersiz programına katıldılar. Program, 10 dk boyunca sağlıkla ilgili bir konuşma (beslenme, hastalıklardan korunma gibi), 50 dk bir komedi programının izlenmesi ve 1 saatlik hafif fiziksel egzersiz  içerdi.

Araştırma, programa katılan bireylerin bu tarz bir programa katılmayan bireylere oranla kemik mineral yoğunluklarında bir artış olduğunu gösterdi. Asıl önemlisi katılımcıların algılanan sağlık kalitesi de katılımcı olmayan bir grupla karşılaştırıldığında daha yüksek olaak ölçüldü. Buna göre programa katılan yaşlı bireyler program sonunda genel sağlıklarını daha iyi olarak nitelendirdiklerini belirttiler.

Araştırmacılar hem eğlence (gülmeyi teşvik eden) hem de egzersizin birleştirildiği bu tarz programların yaşlıların iyi oluşları ve yaşam kalitelerini artırabileceğini vurguluyor. Rutin egzersiz programlarındansa eğlencenin de katılmasıyla etkinin artabileceğine, çünkü bu sayede bireylerin egzersiz yapmaya daha fazla motive olabileceğine dikkat çekiyorlar.

Detaylar için kaynak

Hiroaki, M. et al. (2013). Effects of a laughter and exercise program on physiological and psychological health among community-dwelling elderly in Japan: Randomized controlled trialggi. Geriatric Gerontology International, 13, 152-160.