Anne sütünün bebeğin fiziksel gelişimi açısından oldukça faydalı etkilerinin olduğu birçok araştırma sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Emzirmenin anne-bebek ilişkisini güçlendirerek psikolojik açısan da önemli bir katkısı olduğu biliniyor. Peki annelerin bebeklerini emzirmesi onların bilişsel açıdan gelişimlerine nasıl bir katkı yapıyor?

ID-100172067Gibbs ve Forste, birçok araştırmanın ortak sonucu olan bir noktanın, emzirilen çocukların emzirilmeyen çocuklara oranla IQ düzeylerinin daha yüksek olduğu sonucunun kaynağını araştırmak için bir çalışma yürüttü. Bazı araştırmacılar bu durumun kaynağının anne sütünün içeriğinin zenginliğinden kaynaklandığını iddia ederken, diğer araştırmacılar emzirmenin anne-çocuk arasındaki bağı güçlendirmesinin bir sonucu olduğunu iddia ediyor. 7500 anne ve çocuk, doğumdan başlayıp 4 yaşına gelene kadar takip edildi. En az 3 ay süreyle düzenli olarak anne sütü alan çocukların anne sütü alma sıklığı, bilişsel gelişim kapasiteleri ve annenin eğitim seviyesi ile ebeveynlik stilleri hakkında detaylı bilgi alındı.

Araştırma sonuçları oldukça ilginç. Çocukların okuma ve matematik becerilerine emzirmenin tek başına bir etkisi yok. Ancak emzirilen bebeklerin neden çocukluk yıllarında bilişsel gelişimlerinin daha iyi olduğu sorusunun cevabı ise annenin çocuk yetiştirme biçiminde saklı. Bebeklerini emziren annelerin bebeklerine daha fazla duygusal tepki gösterdikleri, daha fazla okuma yaptıkları görülüyor. Bu ise çocukların gelişimini destekliyor. Yani emzirme, tek başına çocuğun bilişsel gelişimine çok fazla etkide bulunmasa da bazı anneler bebeklerini daha uzun süre emzirebiliyor ve bu sayede çocuğuyla daha zengin bir iletişim kurabiliyor.

Bu araştırma, emzirmeden ziyade annenin çocuğuyla kurduğu iletişimin ve verdiği tepkilerin çocuğun bilişsel gelişimindeki önemine işaret ediyor.

Detaylar için kaynak

Gibbs, B. G., Forste, R. (2014). Breastfeeding, parenting and early cognitive development. The Journal of Pediatrics, 164(3): 487-493.

RelatedPost