ID-10035693 (2)Çocukluk döneminde alınan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) veya davranım bozukluğu (DB) tanıları kişinin yetişkinlikteki yaşantısını da etkiliyor. Örneğin, sosyal ilişkilerde, akademik yaşamda veya iş yaşamında sıkıntılara yol açabiliyor. Peki çocuklukta alınan DEHB tanısı ileride sigara, alkol ve madde kullanımı açısından bir risk faktörü olabilir mi?

Annabeth P. Groenman ve arkadaşlarının yaptığı araştırmada çocuklukta DEHB ve DB tanısı almış çocuklar ve tanı almamış kardeşleri 4 yıl boyunca takip edildi. Bulgular, çocuklukta alınan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı ileride madde kullanımı ve nikotin bağımlılığı için bir risk faktörü oluşturduğunu gösteriyor. DEHB ve DB’nin birlikte gözlendiği çocuklarda sadece DEHB tanısı alan çocuklara göre nikotin bağımlılığı risk oranı daha yüksek. Yani en fazla risk faktörünü DEHB ve DB tanılarının beraber alınması oluşturuyor. Çocukların tanı almayan kardeşleri için ise herhangi bir risk faktörü bulunamadı.

Sigara kullanımının ileride alkol ve madde kullanımını da tetikleyebileceği bilindiğinden DEHB ve DB tanısı almış çocukların sigara kullanımının da farkında olunması, alkol ve madde kullanımını önleme açısından girişimdi bulunmaya yardımcı olabilir.

Detaylar için kaynak

Groenman, A., P. et al. (2013). Substance use disorders in adolescents with attention deficit hyperactivity disorder: a 4-year follow-up study. Addiction, 108, 1503–1511.

RelatedPost