ID-10049623 (2)Çiftler arasında yaşanan çatışmalar kaçınılmaz olsa da çatışmanın nasıl ele alındığı ve eşlerin çatışma sırasında ne gibi davranışlar sergiledikleri ilişki kalitesi açısından büyük önem taşıyor. Yeni bir araştırma ise çatışma sırasında kadın ve erkeğin davanışlarına odaklanıyor ve bu davranışların evlilikteki mutluluğu nasıl etkilediğini araştırıyor.

Evli çiftleri çatışma sırasında izleyen ve mutluluklarını uzun yıllar boyunca ölçen araştırmacılar, çiftlerin anlaşmazlıklarını çözmek için hangi davranışlar sergilediklerini inceledi. Araştırma sonucuna göre çatışmayla baş etme sırasında erkeğin duygularını kontrol etmesi uzun dönemde evlilik doymuna bir katkı yapmıyor. Kadının kısa sürede sakinleşmesi ise  büyük önem taşıyor. Buna göre ilişkide kadın bir çatışma sırasında duygularını kontrol etmede başarılıysa, ilişki doyumu bundan olumlu yönde etkileniyor. Hatta en mutlu çiftlerin çatışma sırasında duygusal kontrolü sağlayabilen, ancak bunu kadının yaptığı çiftler olduğu göze çarpıyor. Araştırma aynı zamanda kadının yapıcı bir iletişim kurmasının çatışma çözmede ve evlilik doyumunda önemli olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, çatışma sırasında öfkeyle baş etmenin ve duygu düzenlemenin önemli olduğunu, eşlerden birinin, özellikle de kadının yatışabilmesinin ve öfkeyle baş edebilmesinin kritik olduğuna dikkat çekiyor.

Detaylar için kaynak

Bloch et al. (2013). Emotion Regulation Predicts Marital Satisfaction: More Than a Wives’ Tale.. Emotion, DOI: 10.1037/a0034272

 

RelatedPost