ID-100112915 (2)Facebook günümüzün en önemli sosyal medya araçlarından biri.  Sosyalleşmek, haberleşmek, yeni arkadaşlar edinmek yanında tanıtım ve reklam amaçlı olarak da pek çok yaş grubundan insan tarafından sıkça kullanılan Facebook mutluluğumuzu nasıl etkiliyor dersiniz?

Kross ve ekibinin yaptığı yeni bir araştırma bu konuya açıklık getiriyor. Araştırmacılar 80 kadar genç yetişkin Facebook kullanıcısını  2 hafta boyunca inceledi. Bu kişilere günün belirli zamanlarında telefonla mesaj gönderildi ve çeşitli sorular soruldu. Örneğin katılımcılar o sırada ne yaptıkları, nasıl hissettikleri, son sorulduğundan bu yana ne kadar süreyle Facebook kullandıkları, ne kadar yalnızlık hissettikleri gibi sorulara yanıt verdiler.

Sonuçlar, katılımcıların Facebook’u ne kadar çok kullanırlarsa o kadar kötü hissettiklerini ve gün sonunda yaşam doyumu seviyelerinin o kadar azaldığını gösterdi. 2 hafta sonunda bakıldığında Facebook kullanımının genel yaşam doyumunu da azalttığı ortaya çıktı. Ayrıca insanlarla yüz yüze ilişkide olmanın katılımcılara kendilerini daha iyi hissettirdiği görüldü. Son olarak, insanların kötü hissettiklerinde mi Facebook kullandıkları sorusuna cevap da arandı. Araştırmacılar böyle bir sonuca ulaşmadılar.

Facebook, sosyalleşme ihtiyacımızı bir nevi karşılarmış gibi görünse de, kullanım yoğunluğunun yaşam kalitemiz ve mutluluğumuz için olumsuz bir faktör olduğu görülüyor. Araştırmacılar, iyilik halimizin azalmaması için Facebook kullanım süresine dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Detaylar için kaynak

Kross et al. (2013). Facebook Use Predicts Declines in Subjective Well-Being in Young Adults. PLoS ONE, 8 (8): DOI: 10.1371/journal.pone.0069841

RelatedPost