ID-10097918 (2)Eşler arasında yaşanan çatışmaların nedenleri çok çeşitli olsa da, bunlar arasında son zamanlarda teknolojinin ve medyanın nasıl ve ne sıklıkla kullanıldığı konusu da yer almaya başladı. Örneğin izlenen TV programlarının, okunan dergilerin içeriği, bilgisayarın ne kadar süre ile ve ne için kullanıldığı gibi konularda eşler arasında sıklıkla tartışmalar çıkabiliyor. Yakın zamanda yapılan yeni bir araştırma ise bilgisayar oyunu oynamanın ilişkideki çatışmaları ve saldırganlığı nasıl etkilediğini inceliyor.

Yaklaşık 1300 çifti inceleyen araştırmacı Sarah Coyne ve ekibi, çiftlerin bilgisayar oyunu oynama alışkanlıklarını, medya kullanımına dair yaşadıkları çatışmaları ve kendilerine veya partnerlerine yönelik fiziksel ve psikolojik saldırganlık eğilimlerini araştırdı. İncelenen erkeklerin %60’ının, kadınlarınsa %34’ünün bilgisayar oyunları oynadığı gözlendi. Araştırma sonucunda erkeklerin bilgisayar oyunu oynama sıklığı arttıkça eşleriyle yaşadıkları çatışmaların da o derece arttığı görüldü. Yaşanan çatışmanın konusunun da “ne kadar süreyle oyun oynandığı” olduğu görüldü. Çatışmanın aynı zamanda fiziksel ve ilişkisel saldırganlık davranışlarını tetikleyebildiği ortaya çıktı.

Kısaca erkekler için bilgisayar oyunu oynamak ilişkide ciddi bir çatışma ve tartışma konusu olabiliyor ve bu da saldırgan davranışlar gösterme riski taşıyabiliyor. Ancak bu araştırmayla kadınlar için bilgisayar oyunu oynama miktarının çatışmayı artırdığına dair bir sonuç elde edilmiyor.

 Detaylar için kaynak

Coyne, S. et. al. (2012). Gaming in the Game of Love: Effects of Video Games on Conflict in Couples. Family Relations, 61, 388-396.

RelatedPost