ID-100101365 (2)Sosyal medya artık günlük yaşamın vazgeçilmezleri arasında. Facebook ve Twitter en yoğun olarak kullanılan sosyal medya araçları arasında yer alıyor. Bu platformları en çok kimlerin kullandığı araştırmacılar arasında merak konusu. Çeşitli kişilik özelliklerinin sosyal medya kullanımı ile ilişkisini sıklıkla inceleyen araştırmalar arasında narsisistik kişileri inceleyen yeni bir araştırma yer alıyor.

Elliot Panek ve öncülüğünde yapılan araştırmada narsisizmin günlük Facebook ve Twitter kullanımıyla ilişkili olup olmadığı incelendi. Bu amaçla Twitter ve Facebook hesapları ve güncellemelerine bakıldı. İncelenen genç grubunun ortalama yaşı 19 iken, yetişkin grubunun yaş ortalaması 35’ti.

Sonuçlar şu şekilde: Narsisistlerin Facebook’u ve Twitter’ı narsistik olmayanlara oranla daha fazla kullandığı, statülerini daha fazla güncellediği ve daha fazla tweet attığı ortaya çıktı. Gençlerin Twitter’ı başkalarına üstünlük sağlamak için, Facebook’u ise dikkat çekmek ve olumlu tepkiler almak için kullandıkları görüldü. Buna karşın yetişkinlerin ise Twitter yerine Facebook’u üstünlük sağlama motivasyonuyla kullanmayı tercih ettiği gözlendi.

Araştırmacılar, narisisistlerin sosyal medyayı ego tatmini ve izlenim yönetimi için kullanabildiğine dikkat çekiyor. Ancak araştırmacılar aynı zamanda narsisizmin mi sosyal medya kullanımını artırdığının yoksa sosyal medya kullanımının mı narsisizmi teşvik ettiğinin tam olarak açık olmadığını da belirtiyor.

Detaylar için kaynak

Panek, E T., Yioryo s Nardis, P., & Konrath, S. (2013). Mirror or Megaphone?: How relationships between narcissism and social networking site use differ on Facebook and Twitter. Computers in Human Behavior, 2013; 29 (5), DOI: 10.1016/j.chb.2013.04.012

RelatedPost