ID-100117554 (2)Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar mutlu insanların başkalarına yardım etmeye daha fazla eğilim gösterdiğini görsteriyor. Öte yandan yardım davranışları sergilemek de mutluluğumuzu artırmada etkili oluyor. Nezaket içeren davranışlar, herhangi bir konuda bir kişiye destek olma, bir jest yapma gibi pek çok etkinlik kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlıyor. Peki çocuklar için de aynı şey geçerli mi?

Bir araştırmada Layous ve ekibi, ortalama 10 yaşındaki öğrencilerin 4 hafta boyunca çeşitli nezaket içeren davranışlarda bulunmasını istedi. Örneğin öğrenciler aile fertlerine bir şeyleri taşımada yardım etme, yemeğinin bir kısmını biriyle paylaşma, annesi kötü hissettiğinde ona sarılma gibi etkinliklerde bulundular. Araştırmacılar, 4 hafta sonunda bu öğrencilerin mutluluk seviyelerinin arttığı sonucua ulaştı. Çocuklar daha fazla olumlu duygu yaşadıklarını belirttiler. Ayrıca öğrenciler bu 4 hafta sonunda akranları tarafından daha olumlu olarak değerlendirildiler.

Kısaca bu araştırma, başkaları için iyi bir şeyler yapmanın yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da olumlu sonuçları olduğunu gösteriyor. Kendimizi daha iyi hissetmek, başkalarından daha olumlu tepkiler almak bu olumlu sonuçlardan bazıları.

Detaylar için kaynak

Layous, K., Nelson, S. K., Oberle, E., Schonert-Reichl, K., & Lyubomirsky, S. (2012). Kindness counts: Prompting prosocial behavior in preadolescents boosts peer acceptance and well-being. PLOS ONE, 7, e51380.