ID-100171556 (2)Teknolojik gelişmelerle birlikte flört etme ve eş seçimi yöntemlerimiz de değişmeye başladı. Çeşitli web sayfaları, çevrimiçi sohbet odaları, Facebook gibi sosyal ağlar, gelecekteki muhtemel eşlerle tanışmak için pek çok olanak sunuyor. Bu şekilde başlayan ilişkilerin ne ölçüde sağlıklı ve ne kadar uzun süreli olabildiği ise tartışma konusu.

Yapılan bir bilimsel araştırmada ise çevrimiçi yöntemlerle tanışan ve evlenen çiftlerin evliliklerinde ne kadar mutlu oldukları incelendi. Bu amaçla 2005 ile 2012 yılları arasında evlenmiş yaklaşık 20.000 kişiyi inceleyen Cacioppo ve ekibi, oldukça ilginç sonuçlar elde etti. Örneğin şu an Amerika’da ilişkilerin 3’te 1’inin çevrimiçi olarak başladığı sonucuna ulaştı. Araştırmaya göre bu şekilde Intenet aracılığı  ile başlayan evliliklerin ayrılıkla sonuçlanma ihtimali ise geleneksel yollarla başlayanlara göre daha az. Ayrıca bu evliliklerde eşlerin ilişkilerinde daha fazla doyum yaşadıkları da elde edilen bir başka sonuç.

Araştırmacılar, bu sonuçların çevrimiçi başlayan ilişkilerin tümünü olumsuz olarak değerlendirme eğilimini azaltabileceğine değiniyor. Ancak bu çalışma, çevrimiçi başlayan ilişkilerde neden diğerlerinden daha fazla doyum yaşandığı sorusunu ise yanıtlamıyor.

 Detaylar için kaynak

Cacioppo et al., (2013). Marital Satisfaction and Breakups Differ Across Online and Offline Meeting Venues. PNAS, DOI:10.1073/pnas.1222447110.

RelatedPost