Zamanın az, ancak yapılacak işin fazla olması günümüzde insanları en fazla zorlayan şeylerden biri. Günlük koşuşturma içindeki görev ve sorumluluklarımızı en etkili şekilde gerçekleştirebilmek için aynı anda birden fazla işi yapmak zorunda kalabiliyoruz. Fakat bazı insanlar bunu diğerlerine göre daha kolay ve işlevsel yapabiliyorlar.

Utah Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı öncülüğünde yapılan bir çalışmada, aynı anda birden fazla işle meşgul olma isteği ve davranışı incelendi. Araştırmacılar, sürekli olarak birden fazla işi aynı zamanda yapan kişilerin aslında bunu etkili bir şekilde gerçekleştiremediklerini ortaya çıkardı. Yani etrafımızda gördüğümüz ve “aynı anda bir çok işi yapıyor” dediğimiz kişilerin gerçekten de bunda çok iyi olmayabileceğini gösterdiler. Örneğin araba kullanırken cep telefonuyla konuşanların aslında birden fazla işi aynı anda yapabilme kabiliyetinin çok yüksek olmadığı görüldü. Buna karşın aynı anda birden çok işi yapan kişilerin oldukça dürtüsel oldukları ve heyecan aramaya eğilimli oldukları sonucuna da ulaşıldı. Ayrıca dikkat dağıtıcı etmenleri göz ardı edemeyen ve tek bir işe odaklanmakta zorlanan bireylerin aynı anda birden fazla işi yapmaya yatkın oldukları görüldü.

Sonuç olarak, dikkati kolay dağılan kişilerin birden fazla işi aynı anda yapma eğiliminde olduğu, dürtüsel kararlar alan ve ona uygun olarak heyecan arama davranışları sergileyen bireylerin ise aynı anda birden çok iş yapabileceği görülüyor.

Detaylar için kaynak

Sanbonmatsu, D. M., Strayer, D. L., Medeiros-Ward, N., Watson J. M. (2013). Who multi-tasks and why? Multi-tasking ability, perceived multi-tasking ability, impulsivity, and sensation-seeking. Journal of Public Library of Science, 8(1), 1-8.

RelatedPost