Muhafazakar ve yenilikçi ideolojilere sahip kişilerin pek çok açıdan birbirinden farklı olduğu çeşitli araştırmalarla ortaya konulmuştur. Örneğin muhafazakarların yeniliklere ve yeni tecrübelere daha az açık olduğu, var olan düzeni sürdürmeye daha fazla eğilim gösterdiği ve belirsizliğe daha az tolerans gösterdiği bilinir. Yeni bir araştırma ise bu farklılıkların bireylerin satın alma davranışlarına da etkisi olabileceğinden yola çıkıyor ve ilginç sonuçlar ortaya koyuyor.

2000’e yakın süpermarkette yapılan satışları inceleyen araştırmacılar, aynı zamanda buralardan alışveriş yapan kişilerin hangi partiye oy verdikleri, dini görüşleri gibi özelliklerine dair de bilgi topladılar. Araştırmacılar farklı ülkelerdeki ürün satışlarını karşılaştırdılar ve buldukları sonuçlara göre daha muhafazakar ülkelerde, piyasaya yeni sürülen ürün satışlarının daha az olduğu ortaya çıktı. Bunun yanında ayrıca jenerik ürünlerin pazar payının muhafazakar kişilerin çok olduğu ülkelerde daha az olduğu görüldü.

Araştırmacılar bu sonuçlara bakarak muhafazakar ideolojiye sahip kişilerin geleneklere daha fazla bağlı oldukları ve risk almaktan kaçındıkları için bilindik ürünleri tercih etmeye daha fazla eğilimli olabildiği yorumunu yapıyor.

Detaylar için kaynak

Khan,R., Misra, K., & Singh, V. (2013). Ideology and Brand Consumption. Psychological Science, DOI:10.1177/0956797612457379

RelatedPost