Mutluluk bilimi son yıllarda sıkça incelenen ve oldukça popüler bir alan. İnsanları nelerin mutlu ettiği, hangi faktörlerin mutlulukta etkisinin olmadığı, iş ve özel yaşamdaki mutluluk arayışları gibi konular pek çok araştırmacı tarafından işleniyor. Çok sayıda kitaba da konu olan mutluluk kavramı, içi boşaltılmaya son derece müsait. Ancak bilimsel temelleri olan kitaplar bunların arasından sıyrılıyor.

Mutluluk biliminde önemli bir isim olan Prof. Mihaly Csikszentmihalyi, uzun zaman önce ortaya attığı “akış” modelini ve bunun mutluluğumuzdaki etkisini anlatıyor kitabında. Özellikle iş yaşamında pratik uygulamaları olan bu modele göre ne zamanlar en yüksek mutluluğu ve performansı sergilediğimiz görülebiliyor. Pek çok araştırma sonucunda ortaya çıkan model ışığında iyi hissetmek için gerekli koşulların ne olduğu gösteriliyor.

Motivasyon, olumlu duyguları sık yaşama, kendine güven, güçlerini en iyi şekilde kullanma gibi kavramlara yönelik önemli bilgilerin sunulduğu bu kitapta yazar hem özel yaşamda hem profesyonel yaşamda uygulanabilecek tekniklerden de bahsediyor.

Yazar: Mihaly Csikszentmihalyi

Yayınevi: HYB Yayınları

Çeviren: Semra Kunt