Dişçi korkusu pek çok toplumda oldukça yaygın olarak görülen bir sorun. Bu sorun nedeniyle gerekli sağlık işlemlerini yaptıramayan veya bunu erteleyen pek çok insan var. Bu korkuyu yaşama nedenlerimiz farklı olabiliyor. Yeni bir araştırmaya göreyse dişçi korkusu aile içinde “bulaşıcı” etkiye sahip.

İspanya’da araştırmacı Lara Sacido ve ekibinin yapmış olduğu araştırma, dişçi korkusu yaşayan çocukların ailelerinden ne ölçüde etkilendiği üstünde yoğunlaştı. Araştırmacılar 7 ile 12 yaş aralığındakiç çocukları ve ebeveynlerini inceledi. Aile üyelerinde herhangi bir kişideki dişçi korkusunun diğer aile üyelerine de yayıldığı; bir kişinin yaşadığı korku ne kadar fazlaysa, diğer aile üyelerinin de o kadar korku yaşamaya eğilim gösterdiği görüldü. Bunun yanında annenin yaşadığı korkunun hem babanın hem çocuğun korkusunu tetiklediği ortaya çıktı. Babanın korkusunun ise çocuğun korkusunu etkilediği gözlendi.

Araştırmacılar, ebeveynlerin kendi korkularının farkında olmasının, çocuklarının korkularını anlama ve tahmin etme konusunda yardımcı olacağını belirtiyor. Ayrıca çocuklarda dişçi korkusuna müdahale için ebeveynin yaşadığı korkunun azaltılmasının; özellikle muayenehanede sakin davranışlar sergilemenin çocuk için önemli olduğunu vurguluyorlar.

Detaylar için kaynak

América Lara-Sacido, Antonio Crego and Martín Romero-Maroto. (2012). Emotional contagion of dental fear to children: the fathers’ mediating role in parental transfer of fear.International Journal of Paediatric Dentistry,  22:324-330

 

RelatedPost