Televizyon yaşamın önemli bir parçası olmaya başladı. Bazılarımız içinse TV vazgeçilmezler arasında. Hemen her gğn yeni programlar yayına giriyor ve diziler, filmler, yarışma programlarının sayısı git gide artıyor. Bu programlar arasında romentik ilişkileri işleyen pek çok programa rastlıyoruz. Özellikle dizilerin pek çoğu bu tema etrafında kuruluyor. Peki bu programlar gerçek romantik ilişkilerimizi nasıl etkiliyor?

Araştırmacı Jeremy Osborn, televizyonda çeşitli programlarda (diziler ve reality show gibi) gösterilen romantik ilişki karakterlerine ne derece inandığımızın evlilik ilişkimizi nasıl etkilediğini inceledi. Araştırmaya katılan evli çiftlere pek çok programın yazılı olduğu bir liste verildi. Katılımcılar, “Gossip Girl” “The Big Bang Theory”, “Two and a Half Men”, “Survivor”, “CSI” , “A Wedding Story” gibi popüler televizyon programını içeren listeki bu programlardan hangilerini ne kadar süreyle izlediklerini belirttiler. Bunun yanında bu programlarda gösterilen romantik karakter ve ilişkilere ne ölçüde inandıklarını da rapor ettiler.

İşte ortaya çıkan sonuç: Bireyler televizyondaki bu programlarda  gösterilen romantik ilişkilere ne kadar çok inanırsa, kendi ilişkilerine bağlılık gösterme ihtimalleri o kadar azalıyor. Bunun yanında televizyondaki bu tarz gerçekçi olmayan romantik ilişki karakterlerine inanan kişilerin, bir başkasını eşlerinden daha çekici bulma olasılığı artıyor. Ayrıca bu kişiler evliliklerini çok fazla götürüsü olan bir ilişki olarak algılıyorlar. Son olarak, daha çok romantik içerikli programları izleyen kişilerin, ilişkilerinde olumsuzluk algılama ihtimallerinin daha fazla olduğu ve ilişkilerine bağlanmaya daha az eğilim gösterdikleri bulunuyor.

Detaylar için kaynak

Osborn, J. L.  (2012). When TV and Marriage Meet: A Social Exchange Analysis of the Impact of Television Viewing on Marital Satisfaction and Commitment. Mass Communication and Society, 15, 739 DOI:10.1080/15205436.2011.618900