Ebeveynlerinden gördükleri ilgi ve destek, çocukların ruh sağlığı ve gelişimleri üzerinde oldukça etkin bir rol oynuyor. Ebeveynin boşanması sonrasında ise çocuklar bazı duygusal ve davrnaışsal sorunlar gösterebiliyor. Boşanma her zaman ve her çocuk için olmasa da bazı çocukların hayata dair algılarını ve psikolojik iyilik halini olumsuz etkileyebiliyor. Bu konuda yapılan araştırmaların, genellikle boşanmış anneler üzerine olması ve bu yüzden babalarla ilgili çok fazla bilginin olmaması ise dikkat çekici…

Belçika’da yapılan bir araştırma, bu eksikliğe dikkat çekiyor ve farklı aile yapısından babaları ve çocuklarını inceliyor. Araştırmacılar, boşanma sonrası evsiz kalan babaların, anne ile çocuğun velayetini paylaşan babalara ve evli babalara nazaran, çocuklarına daha az destek olduklarını ve çocukları üzerinde daha az kontrol sahibi olduklarını ortaya çıkarıyor. Ayrıca destekleyici bir babaya sahip olmanın  aile yapısı ne olursa olsun çocuğun kendine verdiği değeri artırdığı gözleniyor.

Araştırmacılar, boşanma sonrasında çocuklarına gösterdikleri destek azalsa da, çocuklarının iyiliği için onlara destek olmanın ne olursa olsun babaların elinde olduğunu ve bunun çocuğun gelecekte sağlıklı bir birey olması için son derece önemli olduğunu vurguluyor.

Detaylar için kaynak

Bastaits, K., Ponnet, K., & Mortelmans, D. (2012). Parenting of divorced fathers and the association with children’s self-esteem. Journal of Young Adolescence, 41, 1643-1656.

RelatedPost