Renklerin insan yaşamındaki önemi ve etkisi son yıllarda araştırmacıların oldukça dikkatini çekiyor. Yapılan araştırmalarda kırmızı renk, genelde kadındaki fiziksel ve cinsel çekicilikle ilişkili olarak ortaya çıkıyor. Peki kırmızı renk, erkekler tarafından kadının “cinsel istekliliğini” çağrıştırıyor olabilir mi?

Bu soruyu araştıran Guéguen, 18-21 yaş aralığındaki 120 erkek öğrencinin katılımıyla bir çalışma yapıyor. Katılımcılar 4 gruba bölünüyor ve her gruba kırmızı, mavi, yeşil ve beyaz renklerden herhangi birini giymiş bir kadın fotoğrafı gösteriliyor. Bu gösterilen fotoğrafları nasıl değerlendirdikleri ve yorumladıkları soruluyor. Katılımcıların fotoğraftaki kadının çekiciliğini ve cinsellik konusundaki istekliliğini algılamaları ölçülüyor.

Sonuçlar incelendiğinde, erkekler kırmızı elbise içinde bir kadın gördüklerinde, diğer renk elbise giymiş kadınlara oranla onu daha çekici ve cinselliğe daha istekli olarak algılıyor. Araştırmacıya göre bu sonuç, erkeklerin neden kırmızı ruj sürmüş olan kadınlara daha fazla cinsel istek atfettiğini de gösteriyor. Kırmızı elbise veya ruj, erkeğin kafasında “alıcı, açık” gibi kavramlarla özdeşleşiyori kadının “cinselliğe istekliyim” mesajı verdiği algısını oluşturuyor; dolayısıyla erkeklerin kırmızılı bir kadına cinsellik konusunda daha rahat yaklaşmalarını sağlıyor.

 

Detaylar için kaynak

Guéguen, N. (2012). Color and women attractiveness: When red clothed women are perceived to have more intense sexual intent. The Journal of Social Psychology, 152(3), 261-265.

RelatedPost