Aşk, en derin ve en anlamlı duygu yoğunluğu olarak, yüzyıllardır insan hayatının en önemli parçası… Bir ilişkiyi oluşturmanın en güçlü yapı taşlarından olduğu bilinen bu duygunun ele alınış ve ifade ediliş biçimi bireysel farklılıklar göstermesinin yanında, çeşitli demografik ve kültürel özellikler açısından da farklılık gösterebiliyor. Bu konuda en çok merak edilen farklılıklardan biri de cinsiyet farklılıkları. Bakın yeni ve ilginç bir çalışma bize duyguları ifade etme konusunda erkek ve kadın arasında nasıl bir farklılığı ortaya koyuyor.

Harrison ve Shortall, insanlar arasında yaygın olan “Kadınlar daha romantiktir ve daha kolay aşık olurlar” inancının geçerliliğini araştırmak için, üniversite öğrencilerinin katıldığı bir çalışma yapıyor. Kadın ve erkeklerin ilişki içerisindeki tutum ve beklentileri, aşk ve ilişkilerle ilgili tecrübelerinin içeriği ve detayları öğreniliyor. Ayrıca hangi cinsiyetin daha önce aşık olduğu ve ilk önce karşı tarafa onu sevdiğini söylediği inceleniyor.

Sonuçlara bakıldığında, erkeklerin sevdiğini karşı tarafa söyleme sıklığının kadınlara göre 3 kat daha fazla görüldüğü bulunuyor. Dahası, erkeklerin bu duyguyu kadından önce ifade etme oranı daha yüksek olarak ortaya çıkıyor. Ayrıca bilinenin aksine, kadınların aşık olduğunda hemen aşkını itiraf etmediği ve genellikle daha çok o anki duruma uygun düşen şekilde davrandığı ortaya çıkıyor. Araştırmada ortaya çıkan bir diğer sonuçsa erkeklerin yeni bir ilişkide cinsel ilişkiyi isteme süresinin kadınlardan daha kısa olması: erkerkler genelde ortalama bir kaç hafta içinde isterken kadınlarda bu rakam bir kaç aya çıkıyor. Bunun yanında son ilişkilerini düşündüklerinde erkekler partnerlerine bir kaç hafta içinde aşık olduklarını söylerken, kadınlar ise bir kaç ay içinde aşık olduklarını belirtiyorlar.

Bu araştırma, kadınların ilişki içerisindeki rollerinin ve aşkla ilgili olarak üstlendikleri sorumluluğu göstermesi ve güçlü bir toplumsal inanca tezat oluşturması açısından önem taşıyor.

 

Detaylar için kaynak

Harrison, M. A. & Shortall, J. C. (2011). Women and men in love: Who really feels it and says it first? The Journal of Social Psychology, 151 (6), 727-736.

RelatedPost