Çalışma hayatının çalışanlar için gittikçe daha stresli hale geldiği bir gerçek. Aşırı stresin neden olduğu sonuçlar ise kişiden kişiye değişmekle birlikte bunlar arasında halsizlik, işe devamsızlık, depresyon, fiziksel hastalıklar, çalışma açısından verimsizlik ya da iştahta değişiklik sayılabilir. Yeni bir çalışma ise stresle kilo almanın ilişkisini ortaya koyuyor. 

Berset, Semmer ve arkadaşları yaptıkları araştırmada vucüt kitle indeksi ile iş yerinde yaşanılan stres arasındaki ilişkiyi inceledi. Araştırmada sosyal çatışmalar ve iş yerindeki düşmanlıklar gibi sosyal stres faktörleri ele alındı. Ayrıca bu araştırma önceden yapılan araştırmalardan farklı olarak iki yıllık bir takiple gerçekleştirildi.

Araştırmada, vücut kitle indeksinin belirleyicileri üzerinde ‘kontrol’ ve ‘sosyal stres’in belirleyici etkileri bulunurken, karışıklık ve adaletsizlik olarak gösterilen ‘çaba-ödül dengesizliği’nin etkisinin daha az olduğu görüldü. Strese bağlı hastalıkları ve vücut kitle indeksini ise sosyal stresin ve iş kontrolünün etkilediği gözlendi. Araştırmada ‘birini kırma’ ve ‘saygısızca davranma’ olarak gösterilen sosyal stres faktörlerinin ise, kişinin öz-değeri için tehdit oluşturduğu ortaya çıktı.

Ayrıca, stresli olmanın bir sonucu olarak kişinin kortizon seviyesinin yükselmesi, uyku düzeninin bozulması, yeme alışkanlıklarının değişmesi gibi çeşitli yollarla kilo aldığı da ortaya çıkan diğer bir sonuç. Bunun yanında araştırmada sosyal stres ile vücut kitle indeksi arasında çift yönlü bir ilişki olduğu, vücut kitle indeksinin de sosyal strese yol açtığı görüldü. Son olarak kilolu bireylerin daha sık zorbalık kurbanı olduğu gözlendi.

Detaylar için kaynak

Berset,M., Semmer,N., Elfering,A., Jacobshagen,N., &  Meier,L. (2011). Does stress at work make you gain weight? A two-year longitudinal study. Scand J Work Environ Health; 37(1):45–53.

RelatedPost