Fiziksel görünüş çoğu insan için oldukça önemli. Bireyleri değerlendirmede dış görünüş dışında pek çok başka özelliğin önemli olduğu söylense de aslında fiziksel olarak beğendiğimiz veya bize çekici gelen kişileri diğerlerine oranla daha farklı değerlendirebiliyoruz. Peki dış görünüş bakımından bize çekici gelen kişilerin içsel özellikleri hakkında ne düşünüyoruz? Bireysel özellikelr ve değerler fiziksel çekicilikle bağlantılı olabilir mi?

Konuyu araştıran Segal-Caspi ve ekibi, üniversite öğrencilerini inceledi. Katılımcıların bir kısmından değerleri ve kişilik özelliklerine dair bilgi toplandı. Diğer katılımcılar ise hakem oldu. Bir odaya alınan ilk katılımcılar odada yaptıkları bazı etkinlikler (örneğin gezinmek, bir şey okumak) videoya kaydedildi. Hakemlerin her biri ise bu kaydedilen katılımcıların bir tanesini izledi ve dış görünüşlerine bakarak kişisel değerlerini ve özelliklerini tahmin etmeleri istendi.

Araştırma sonuçları ilgin: Hakemler, sadece fiziksel görünüşe baktıkları ve “çekici” kategorisine koydukları kadınları dışadönük, yeniliklere açık ve sorumluluk sahibi şeklinde tanımladı. Ayrıca çekici kadınlar başarıya önem veren kadınlar olarak da algılandı. Ancak bunlar hakemlerin algısıydı. Katılımcıların kendilerini ankette nasıl değerlendirdiği ile bu algılar karşılaştırıldığında farklılık olduğu ortaya çıktı.  Yani aslında fiziksel olarak çekici görülen kadınların  dışadönük, yeniliklere açık ve sorumluluk sahibi özelliklerini çok fazla taşımadığı görüldü. Ayrıca bu kadınların başarıya önem vermedikleri, onlar için başkaları tarafından iyi algılanmanın daha önemli olduğu gözlendi.

Bu araştırma sonuçları kısaca fiziksel olarak çekici algıladığımız kişileri kişisel özellik anlamında da olumlu değerlendirdiğimizi, ancak bunun gerçeği yansıtmayabileceğini gösteriyor. Yani fiziksel çekicilik her zaman iyi özellikte olmayı gerektirmiyor.

 

Detaylar için kaynak

L. Segal-Caspi, S. Roccas, Sagiv, L.. (2012). Don’t Judge a Book by Its Cover, Revisited: Perceived and Reported Traits and Values of Attractive Women. Psychological Science, DOI: 10.1177/0956797612446349

RelatedPost