Kırmızı, hem fizyolojik hem psikolojik olarak uyarılma etkileri olan bir renk. Anlamı üstüne tartışılan bu rengin, özellikle cinsel çekiciliği çağrıştırdığı ve kırmızı nesnelerle bağdaştırılan kadınların erkekler tarafından daha fazla arzulandığı bilinir. Bir görüşe göre erkeklerin kırmızı rengi cinsellikle (özellikle cinsel organla) bağdaştırmak için doğuştan bir eğilimleri var. Bu görüş, kadınların kırmızı rengi çekicilik için kullandığını varsayar. Bakalım gerçekten durum böyle mi…

Soruya cevap bulmak amacıyla Sarah Johns önclüğündeki araştırma ekibi, heteroseksüel erkeklerle bir çalışma gerçekleştiriyor. Katılımcılara pornnografik olmayan 16 kadın cinsel organ imajı gösteren araştırmacılar, bu imajlarda bazı değişiklikler yaparak renklerini değiştiriyor ve pembeden kırmızıya doğru farklı tonlar elde ediyor. Her katılımcıdan imajların çekicilik düzeyini puanlaması isteniyor.

Sonuçlara göre erkekler en kırmızı imajı diğer 3 pembe imajdan daha az çekici olarak yorumluyor ve en düşük puanı bu kırmızı imaja veriyor. Pembe imajlar arasında ise çekicilik bakımından bir fark bulunmuyor.

Bu sonuçlara göre kırmızının kadın cinsel organını ve cinsel çekiciliği çağrıştırdığı hipotezi de çürütülmüş oluyor ve araştırma bir bakıma bu görüşün bir efsane olabileceği konusunda yeni bir yol açmış oldu. Araştırmacılar, kırmızı rengin gerçekten hangi anlama gelebileceğinin daha yakından incelenmesinin gereğini vurguluyor.

 

Detaylar için kaynak

Sarah, E. J. et al. (2012). Red Is Not a Proxy Signal for Female Genitalia in Humans. PLoS ONE, DOI: 10.1371/journal.pone.0034669

 

RelatedPost