Evlilik, hiç şüphesiz ki, pek çok kişi için önemli yaşam olaylarından. Bu nedenle araştırmacılar, evlilik uyumu ve çiftlerin birbiriyle uyumu gibi pek çok konuda çalışmalarını sürdürüyor. Uyumlu kişilik özelliklerine sahip çiftlerin evliliğe daha yüksek oranda bağlı oldukları araştırmalarda dikkat çeken bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Peki, evli çiftlerin kişilik özelliklerinin benzerliğinin sebebi ne olabilir? Çiftler evlilik içinde zaman içinde mi birbirine benzer yoksa   kendisine benzeyen kişiyi mi eş olarak seçer?

Humbad ve arkadaşları bu sorulardan hareketle, bireylerin eşleriyle birbirine evlilik süreci içinde zamanla mı benzediğini yoksa en başından benzer özelliklere sahip kişileri mi kendilerine eş olarak seçtiklerini 1296 evli çiftin katılımıyla araştırıyor. Katılımcıların olumlu ve olumsuz duyguları, ilişki içindeki kısıtlamalara verdikleri tepkiler ve farklı kişilik özelliklerine dair bilgiler toplanıyor.

Sonuçlar incelendiğinde, çiftlerin kişilik özelliklerindeki benzerliğin evlilik süreci içinde zamanla gelişmediği görülüyor. Buna karşın bireylerin kendilerine eş olarak seçtikleri kişilerin kendilerine benzer kişilik özelliklerine sahip kişiler olduğu görülüyor. Yani birbirine kişilik özellikleri bakımından benzer olan eşler, zaten en başından bu seçimi yapıyor ve araştırmada, eşlerin evlilik içinde birbirine sonradan benzediği gibi bir sonuca ulaşılmıyor.

 

Detaylar için kaynak

Humbad, M. N., Donnellan, M. B., Iacono, W. G., McGue, M., Burt, S. A. (2010). Is spousal similarity for personality a matter of convergence or selection? Personality and Individual Differences, 49, 827-830.

RelatedPost