Stresin hayatımızda birçok şeyi etkilediği bir gerçek. Stresli durumlarda normalden farklı davranabilir, farklı kararlar verebiliriz. Ancak her insan stresten aynı şekilde etkilenmeyebilir. Peki, kadınlar ve erkekler stres altında aynı şekilde mi davranır, yoksa farklı davranış şekilleri mi sergiler?

Lighthall ve arkadaşlarının yaptığı, erkek ve kadınların stres altındaki davranışlarını karşılaştırmayı amaçlayan bu araştırmada, bir grup katılımcının elleri soğuk suda tutularak stres durumu yaratıldı. Bilgisayar ekranında bulunan balonları patlatarak ödül kazanmayı amaçlayan bir görevde, katılımcılar balonları patlatarak ödül kazanırken bir yandan da ödül için ne kadar risk alacaklarını kontrol etmeleri, yani ikisini dengelemeleri gerekiyordu.  Bu şekilde verilen çeşitli görevler aracılığıyla katılımcıların düşünme hızları, karar verme süreçleri ve risk alma davranışları ölçüldü.

Sonuçlara bakıldığında strese maruz kalmanın, karar verme sürecinde, kadınlar ve erkekler açısından farklı ve aslında tam tersi sonuçlara yol açtığı görüldü. Erkekler stres altındayken daha hızlı karar verirken, kadınların aksine stres durumunda karar verme hızlarının düştüğü gözlendi. Stres, erkeklerde veya kadınlarda risk alma davranışını değiştirmedi. Her iki grupta bulunan katılımcılar risk almaktan kaçındı. Ancak erkekler stres altında ödül kazanmak için çabalarken, kadınların stresli durumda ödül kazanma çabalarında düşüş görüldü.

Kısaca, kadınlar ve erkeklerin karar verme hızları stres altında farklılık gösteriyor. Ancak alternatif bir çözüm mevcut olduğunda her iki cins de risk almaktan kaçınıyor.

Detaylar için kaynak:

Lighthall, N. R., et al. (2011). Gender differences in reward-related decision processing under stress. doi:10.1093/scan/nsr026

RelatedPost