Travma konusunda bir öncü olan Travma ve İyileşme, bu alanda önemli isimlerden olan psikiyatrist ve akademisyen Judith Herman tarafından kaleme alınmış.

Bu kitap travma yaşayan kişilerde görülen tipik belirtiler üstünde durmanın yanında çeşitli alıştırmalar sunuyor, vaka tartışmaları yapıyor, travma yaşayan kişilerin düşünce ve duygularına yer veriyor. Kişinin bireysel olarak iyileşme sürecine değinirken aynı zamanda toplumun travmaya bakış açısına da göz atarak travmanın kültürel boyutunu da ele alıyor. Travmaya sosyal çerçeveden bakan yazar, bu sayede psikolojik travmanın çok daha iyi bir şekilde anlaşılmasına yardımcı oluyor. Travma sonrası iyileşme sürecinde uzmanla kişinin ilişkisine de kitapta yer veren Herman, iyileşme aşama ve evrelerinin üstünden giderek bu süreci açıklığa kavuşturuyor. Kitapta yazar aile içi şiddet,cinsel istismar gibi konulara oldukça geniş yer ayırıyor.

Herman bu kitabı ile aslında travmayı atlatmanın mükün olduğunu, doğru bir şekilde tedavi edildiğinde oldukça olumlu sonuçlar elde edilebileceğini gösteriyor ve okuyanlara umut aşılıyor.

Yazar: Judith Herman

Çeviren: Tamer Tosun

Yayınevi: Literatür Yayınları

RelatedPost