Eş seçimi ve eşte aranan özellikler oldukça merak edilen konular arasında. Bu konuda sayısız araştırma yapılıyor olsa da, bu araştırmaların çoğu gençleri veya erken yetişkinlik çağındaki kişileri inceliyor. Daha yaşlı insanların eş seçimi ile ilgili ise çok fazla şey bilinmiyor. Bu konuya açıklık getirmek ve gençlerle yaşlıları eş seçimine dair karşılaştırmak için yeni bir araştırma önemli bilgiler sunuyor.

McIntosh öncülüğünde yapılan bu çalışmada 65 yaş üstü bir grupla 25-35 yaş arası genç bir grup karşılaştırıldı. Bu kişiler bir eş bulma Internet sitesinden gelişi güzel seçildi. İncelemede katılımcıların partner ararken dikkat ettikleri çeşitli özelliklere ve bu konuda koydukları kriterlere bakıldı.

Ortaya ilginç sonuçlar çıktı. Örneğin yaşlı kadınların, genç kadınlarla karşılaştırıldığında kendilerinden daha genç partnerler aramaya eğilim gösterdiği görüldü. Hem yaşlı kadınlar hem yaşlı erkeklerin ise gençlere göre özellikle aradıkları partnerin yaşı, ırkı, boyu ve dini konusunda daha seçici davrandıkları gözlendi. Yaşlı kadınlar genç kadınlara göre seçecekleri partnerin aylık geliri konusunda da daha hassastı. Bunun yanında yaşlılar gençlere göre Internette tanıştığı bir kişiyle buluşmak için daha uzun yol katedebileceklerini söylediler; bir başka ifadeyle fedakarlık yapmaya daha eğilimliydiler. Kısaca yaşlılar partnerin özellikleri söz konusu olunca daha seçici davranırken, fedakarlık yapma konusunda daha istekliydiler.

Araştırmacılar, yaşlılıkta romantik ilişkiler ve partnere dair aranan şeylerin farklılık gösterebildiğini, bunun da gelişimsel özelliklerden kaynaklandığını belirtiyor. Internette partner arayan yaşlıların doğru kişiyle tanışma isteği olduğunu; ama sadece herhangi biriyle tanışma konusunda çaresiz olmadıklarını ve bunu tek seçenek olarak görmediklerini, bu nedenle de seçici davrandıklarını belirtiyorlar.

 

Detaylar için kaynak

McIntosh, W. D., Locker, L., Jr., Briley, K., Ryan, R., & Scott, A. J. (2011). What do older adults seek in their potential romantic partners? Evidence from online personal ads. International Journal of Aging and Human Development, 72, 67-82.