Fibromiyalji (FM), kas-iskelet ağrısı olarak tanımlanan, yorgunluk, uyku bozuklukları, kaygı, depresyon, gastrointestinal (sindirim sistemi ile ilgili) şikâyetlerle ve böbrek üstü bezi yetmezliğiyle seyreden, hayat kalitesini oldukça düşüren ve daha çok kadınlarda görülen bir durum. Fibromiyaljide farkındalık egzersizlerinin faydaları arasında depresif semptomların azalması, yavaş nefes alma egzersizlerinin sonucu olarak ağrı yoğunluğunun ve hoşnutsuzluk derecelerinin düşmesini sayılabilir. Peki farkındalığın bazı öğelerini kapsayan, nefes alma tekniklerini içeren ve son yıllarda ülkemizde de popüler hale gelen Yoga, fibromiyalji belirtilerinin azalmasında etkili oluyor mu?

York Üniversitesi tarafından Curtis öncülüğünde yapılan bir çalışma, 8 haftalık yoga programının, ortalama 13 yıldur FM hastası olan kadınların şikayetlerine etksini araştırdı. Katılımcılar haftada 2 defa olmak üzere 75’er dakikalık yoga derslerine katıldı.  Katılımcıların ağrı (yoğunluk, memnuniyetsizlik, kalite, yerel ağrı alanlarının toplamı, kabullenme, yüksek ağrı beklentisi), kaygı, depresyon ve farkındalık düzeyleri yoga eğitimi öncesinde,  esnasında ve sonrasında olmak üzere 3 farklı zamanda ölçüldü.

Araştırma sonuçları, yoga çalışmalarının, FM hastalarının pek çok belirtilerinde azalma olduğunu gösterdi. Buna göre eğitim öncesi ile 8 hafta sonrası karşılaştırıldığında, katılımcıların uzun süredir devam eden bedensel ağrılarının ve yaşadıkları ağrıyı felaketleştirme eğiliminin (yani ağrıları çok olumsuz olarak görme) düştüğü görüldü. Ayrıca katılımcılar ağrılarını daha fazla kabul eder ve farkeder düzeye geldiler. Bunun yanında yaşamlarındaki rutin etkinliklere daha fazla katılım sağlamaya başladıkları da elde edilen sonuçlar arasında.

Bu sonuçlar, Hatha yoga programının özellikle kadın FM hastalarının pek çok ihtiyacını karşıladığını; yoga eğitiminin ağrıyı ve yüksek ağrı beklentisini azaltırken, kabullenmeyi ve farkındalığı arttırdığını gösteriyor. Araştırmacılar, FM tedavisinde özellikle yaşanılan ağrıların kabul edilmesinin tedavinin önemli bir parçası olduğunu vurguluyor.

 

Detaylar için kaynak

Curtis, K., Osadchuk, A. Katz, J. (2011). An Eight Week Yoga Intervention Is Associated with Improvements in Pain, Psychological Functioning and Mindfulness, and Changes in Cortisol Levels in Women with Fibromyalgia. Journal of Pain Research, 4, 189-201.

RelatedPost