Yeme bozukluklarından biri olan anoreksiya nervosa, aşırı kilo kaybına kilo almaya dair mantıksız korkunun eşlik ettiği, beden algısının bozulduğu ve ölümcül olabilen psikolojik bir sorundur. Genetik, kişisel ve sosyal pek çok nedeni olan bu sorunun son yıllarda doğumun gerçekleştiği mevsimden de etkileniyor olabileceği araştırılıyor. Bahar aylarında daha fazla risk bulunduğuna dair kanıtlar olsa da yeni ve güçlü bir araştırma, bu görüşü destekleyici sonuçlar elde etti.

Bugüne kadar yapılmış en geniş katılımcı grubuyla yapılan araştırmalarında Disanto ve ekibi, İngiltere’de yaklaşık 1500 anoreksiya nervoza hastasının doğum kayıtlarını inceledi ve bunları genel popülasyonla karşılaştırdı. Grup, belirli bir mevsimde doğanların anoreksiya nervosa geliştirme riskinin fazla olup olmadığını anlamaya çalıştı.

Araştırmacılar, Mart ile Haziran ayları arasında doğanlar arasında diğer aylarda doğanlara oranla daha fazla anoreksiya hastasına rastladılar. Sonbaharda doğanların ise bu hastalığı geliştirme bakımından en az riski taşıdığı görüldü.

Aslında daha önce yapılan pek çok çalışmada Bahar aylarında doğanların  ruhsal sorunlar için daha riskli grup oldukları görülmüştü. Bu araştırmanın sonuçları da benzer çalışmaların sonuçlarını destekler nitelikte. Araştırmacılar, mevsimlerin değişmesiyle birlikte ortaya çıkan sıcaklık değişiminin veya güneş ışınlarındaki değişikliklerin, çeşitli riskleri azaltıp arttırabileceğini vurguluyor. Örneğin bu faktörlerin D vitami ve annenin gerekli besinleri alabilmesinde önemli olduğunu belirtiyor.

 

Detaylar için kaynak

Disanto, G., Handel, A. E. Para, A. E., Ramagopalan, S. V., Handunnetthi, L. (2011). Season of birth and anorexia nervosa. The British Journal of Psychiatry, 2011; DOI: 10.1192/bjp.bp.110.085944

 

RelatedPost