Kırmızı rengin pek çok anlamı olduğu bilinir. Kırmızı farklı duygular uyandırır, değişik mesajlar içerir. Örneğin kırmızı, tehlike sinyali olarak algılandığı gibi yüzdeki kırmızılaşma, hata yapıldığını veya öfkeyi vurgular. Günlük hayatta da kırmızı dikkat çekmek için kullanılan bir renktir. Peki, kırmızının bu şekilde algılanması insanların kas hareketlerini de etkiliyor olabilir mi?

Andrew J. Elliots ve Henk Aarts, kırmızı rengin insanları harekete geçirici etkisini konu alan deneysel bir araştırma yaptı. İlk deneyde 4 ile 10. sınıf arası öğrencilerden oluşan katılımcılar iki gruba ayrıldı ve her birine üzerinde numara bulunan kağıtlar verildi. Ekranda kendi numaraları gözüktüğünde ellerindeki aleti sıkmaları istendi. Numaralar bir gruba kırmızı, diğer gruba ise  gri renk ile gösterildi. Hareketlerindeki şiddet ise uyguladıkları kuvvet ile ölçüldü. İkinci deneyde ise üniversite öğrencilerinden oluşan katılmcılardan ellerindeki aleti, ekranda talimat çıktığında sıkmaları istendi. Talimat farklı olarak kırmızı, gri veya mavi renklerde gösterildi.

Kırmızı renk gösterilen katılımcıların, gri ve mavi renk görenlere kıyasla hem daha fazla kuvvet uyguladıkları hem daha çabuk tepki verdikleri görüldü. Gri ve mavi renk grupları arasında ise kuvvet ve hız bakımından bir farklılık gözlenmedi. Yani kırmızı renk algılandığında insanların daha kuvvetli ve çabuk bir şekilde tepki verdiği ortaya çıktı.

Kısaca  araştırmanın sonucu, kırmızı rengin hem çocukların hem yetişkinlerin kas  hareketlerini etkileme potansiyeline sahip olduğunu ve bu konuda etkili bir uyarıcı olduğunu gösteriyor. Bu sonuç da, kırmızının tehdit veya harekete geçirici bir durum sinyali olarak algılandığı görüşünü destekliyor.

 

Detaylar için kaynak:

Elliots, A. J., Aarts, H. (2011). Perception of the color red enhances the force and velocity of motor output. Emotion. 2 (11), 445-449.

RelatedPost