Dünyada 700 milyondan fazla kişinin MySpace, Facebook gibi sosyal ağ sitelerinde profili bulunuyor. Bu siteler yaşamımızda oldukça büyük yer kaplıyor. Hatta kimi profil sahipleri, iletişim kurabilmek için bu siteleri birincil araç olarak kullanıyor. Peki insanlar bu sitelerde kendilerini olduklarından farklı, yani olmak istedikleri kişiler gibi mi yoksa oldukları gibi mi gösteriyor dersiniz?

Bazı bilim adamlarına göre insanlar profillerini oluştururken kendilerini, taşımak istedikleri özelliklere göre yansıtıyorlar. Yani bu görüşe göre aslında profillerindeki bilgiler, gerçek kimliklerini yansıtmıyor. Zıt görüşe göre ise insanlar profillerini zaten gerçek kişiliklerini yansıtmak için kullanıyorlar ve bunun aksini başarmaları da oldukça zor. İkinci görüşün doğruluğunu test etmek için bir çalışma gerçekleştiren Back ve arkadaşları, Amerika ve Almanya’da yaşayan, Facebook’ta profili olan ve yaşları 17 ve 22 arasında değişen 236 kişiyi inceliyor. Katılımcıların temel kişilik özellikleri, hem kendi değerlendirmeleri kullanılarak hem de onları tanıyan 4 yakınının değerlendirmeleri ile belirleniyor. Bunun yanında katılımcılara, olmak istedikleri ideal kişilik profili de soruluyor.

Araştırma sonucunda elde edilen veriler, katılımcıların profillerini gerçek kişiliklerini yansıtmak için kullandıkları sonucunu gösteriyor. Yani insanların, profillerinde kendilerini ideal benliklerine göre yansıttıkları şeklinde herhangi bir kanıt bulunamıyor. Bu da araştırmacıların, internetteki sosyal ağların insanlar tarafından gerçek kişilik özelliklerini yanıstmak için önemli ve etkili bir araç olarak kullanılabildiği sonucuna varmalarını sağlıyor. Araştırmacılar ayrıca bu sayede insanların kendi popüleritelerini arttırabileceklerine inanıyor.

Sonuçta çevrimiçi sosyal ağlarda kendimizi nasıl gösterdiğimiz konusuna bir açıklık getiren bu çalışma, aslında çoğumuzun bu sosyal ağları olmak istediğimiz kişinin özellikleri ile süslemediğimizi göstermesi açısından önemli.

 

Detaylar için kaynak

Back, M.D., Stopfer, J.M., Vazire, S., Gaddis, S., Sckmukle, S.C., Egloff, B., & Gosling, S.D. (2010). Facebook profiles reflect actual personality, not self-idealization. Psychological Science, 21(3), 372-374.

RelatedPost