Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu’nun değerlendirmesi ve tedavisi konularında önde gelen uzmanlardan biri olan Thomas Brown, bu kitabında özellikle konuyla ilgili yanlış bilnenlere odaklanıyor; bozukluğun tedavi süreciyle ilgili bilimsel temelli pratik bilgiler veriyor. “Dikkat Eksikliği Bozukluğu” ve “Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu”nu hem ayrı hem de birlikte ele alıyor;  zorluklarına değiniyor; çocuklar, ergenler ve yetişkinlerdeki yansımalarını anlatıyor. 

Günümüzde, etrafında çok fazla yanlış bilginin yer aldığı ve bu nedenle bilgi kirliliğinin oluşmaya başladığı bir konu olan Dikkat Eksikliği Bozukluğu ile ilgili gerçek ve bilimsel verilere dayanan bilgilere ulaşmak oldukça önemli. Bu düşünceden yola çıkılacak olursa, konuyla ilgili güvenilir bilgiler edinmeye istekli kişilerce bu kitabı okumak iyi bir başlangıç. Kitabın tamamında kolay anlaşılır bir dil kullanan ve örneklere yer veren yazar, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite’nin nörobiyolojik boyutunu, çocukluktan yetişkinliğe geçişlerde görülme şekillerini, çeşitlerini, nedenlerini, etkilerini ve bireysel farklılıkları anlatıyor.

Kitap, hem Dikkat Eksikliği sorunu olan yaşayan yetişkinlere, hem çocuklarını anlamak ve onlara yardımcı olmak isteyen ailelere, hem de uzmanlara yönelik olarak hazırlanmış iyi bir kaynak.

 

Yazar: Thomas Brown

Çeviren: Esra Çetintaş Sönmez

Yayınevi: ODTÜ Geliştirme Vakfı Yayıncılık

 

RelatedPost