Kaliteli ve sağlıklı bir hamilelik geçirmenin hem iyi bir hamilelik dönemi, hem de bebeğin sağlığı için önemli olduğu bilinir. Beslenme, fiziksel sağlık gibi konuların yanında annenin ruh sağlığı da önemli faktörlerin başında geliyor. Peki annenin hamilelikte stres yaşaması çocuğu nasıl etkiliyor?

Araştırmacı Monique Robinson öncülüğünde yürütülen bir projede, çeşitli stres faktörlerinin (ekonomik sorunlar, ilişki sorunları, işsizlik gibi), yaşanan bu stresli olayların sayısının ve zamanlamasının etkilerini araştırdı. Bu amaçla yaklaşık 3000 hamile kadının 18. ve 34. aylarda yaşadığı stresli yaşam olaylarını inceledi. Bu olaylardan çocukların hangi yaşlarda ve hangi açılardan etkilendiğini görmek için ise çocuklar 2, 5, 8 ve 14 yaşlarında incelendi.

Sonuçlar, incelenen hamile kadınların % 37.2’sinin, 2’den fazla stres verici olay yaşadığını; 6 veya daha fazla olay yaşayanların ise % 7 oranında olduğunu gösterdi. Hamilelik döneminde birden fazla stres verici olay yaşayan annelerin çocuklarında davranış sorunlarının daha fazla görüldüğü ortaya çıktı. Hem kontrol edilemeyen olayların (örneğin birinin ölümü), hem de kontrol edilebilir olayların (örneğin evlilik sorunları), 2 ile 14 yaş arasındaki dönemde çocukların ruh sağlığını olumsuz etkilediği gözlendi. Ortaya çıkan önemli sonuçlardan biri de, yaşanan stresli olayların sıklığı. Yani, stres verici olay sayısı arttıkça, çocukların davranış sorunu yaşama riski de o ölçüde artış gösterdi.

Bu çalışma, hamileliğin stresten uzak bir şekilde geçirilmesinin önemini vurgulamak açısından oldukça önemli. Araştırmacılar, hamilelikte sürekli strese maruz kalan kadınlara profesyonel destek sağlamanın, ileriki yıllarda çocukların ruh sağlığını geliştirmek adına önemli olabileceğinin altını çiziyor.

 

Detaylar için kaynak

 

Robinson, M., Mattes, E., Oddy, W.H., Pennell, C.E., Van Eekelen, A., McLean, N.J., Jacoby, P., Li, J., DeKlerk, N.H., Zubrick, S.R., Stanley, J., & Newnham, J.P. (2011). Prenatal stress and risk of behavioral morbidity from age 2 to 14 years: The influence of the number, type, and timing of stressful life events. Development and Psychopathology, 23, 507-520.

 

RelatedPost