Zihin haritası, hafızamızı kuvvetlendiren, fikirlerimizi düzenlemeye yardımcı olan, düşünceleri geliştirmeye, konsantrasyonu ve motivasyonu arttırmaya yardımcı olan keyifli bir yöntem. Beynin nasıl işlediğini anladığımızda ve onu nasıl kullanmamız gerektiğini bildiğimizde, öğrenme, hatırlama ve planlama gibi becerilerin de gelişeceğini düşünen Tony ve Barry Buzan, bu amaçla zihin haritalarının ne olduğunu ve nasıl yapılacağını anlatıyor.

Dünyada çok sayıda okuyucunun beğenerek ve büyük ilgiyle okuduğu bu kitapta anlatılan zihin haritası tekniği, milyonlarca öğrenci, çalışan, bilim adamı, sanatçı ve sporcu tarafından kullanılıyor. Kitapta yazarlar beynin bilgiyi nasıl işlediğine dair çeşitli bilgiler veriyor, zihin haritaları ve çeşitlerine görsel olarak yer vererek eğlenceli örnekler ve alıştırmalar sunuyor. Yani zihin haritalarının işte, okulda, ilişkilerde, sorunlarla baş etmede ve daha pek çok alanda gelişim için nasıl kullanılabileceği konusunda okuyucu yeterince aydınlanıyor. Bu kitap aynı zamanda eğitimciler için de öğrencilerinin düşünme, planlama ve hafıza performanslarını arttırmaları konusunda onlara yardımcı olmaları için kullanabilecekleri bir kaynak niteliğinde.

Motivasyon, başarı, organizasyon, planlama, düşünme, karar verme, hafıza, yaratıcılık gibi kavramların bir araya geldiği Zihin Haritaları sayesinde siz de kendi zihin haritalarınızı çizebilirsiniz.

 

Yazar: Tony Buzan ve Barry Buzan

Çeviren: Güntülü Tercanlı

Yayınevi: Alfa Yayınları

RelatedPost